It-firma tabte halv mio: Hiver politiet i Højesteret

Et lille dansk firma tabte i landsretten og skulle betale en halv millioner kroner. Nu hiver man politiet i Højesteret.

Artikel top billede

It-virksomheden Finn Frogne A/S hiver nu Rigspolitiet i Højesteret.

Det fremgår af rettens hjemmeside.

Under teksten "Civil anke" står:

"Finn Frogne A/S
v/advokat Søren Stenderup Jensen
mod
Rigspolitiet
v/center for Beredskabskommunikation".

Sagen kommer i kølvandet på et tabt slag for it-virksomheden i Østre Landsret kort før jul, hvor selskabet måtte betale en halv millioner kroner i sagsomkostninger  - i stedet for at vinde retten til erstatning.

Klodset udbudsproces

It-virksomheden mener, at et udbud i forbindelse med SINE-projektet ikke er foregået efter bogen.

I første omgang afholdtes et udbud, som Terma vinder, men den aftale droppes.

I stedet indgåes en ny og markant mindre aftale. Og set i lyset af denne opgaves størrelse ville det lille firma gerne have deltaget i et udbud.

Men Østre Landsret afgjorde, at godt nok havde kunden, Rigspolitiet, lidt firkantet sagt handlet ualmindeligt klodset, men det var ikke nok til, at det lille firma var berettiget til en eller anden form for erstatning.

Men det skal Højesteret nu tage stilling til.

To andre retssager verserer også i kølvandet på Sine-projektet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse