Domme på vej: Største it-skandale siden Polsag lurer

Om kort tid falder der to domme i retssager om et kæmpe it-projekt, der i potentielle spildte skattekroner kan måle sig med katastrofe-projektet Polsag.

Artikel top billede

To domme falder inden for få måneder omkring et omdiskuteret it-projekt, der i mulige spildte skattekroner kan måle sig med det skrottede it-system Polsag, der kostede skatteyderne en halv milliard kroner.

I denne sag hedder systemet SINE, og det er i modsætning til Polsag integreret og anvendes til at koordinere udrykninger og lignende rundt om i landet.

Imidlertid er der opstået gevaldig ballade om tilblivelsen af beredskabssystemet.

Læs meget mere om SINE-systemet her. 

Dom om halv milliard til januar

For den hollandske it-virksomhed Nethleas B.V. har krævet ikke mindre end mindst en halv milliard kroner i erstatning fra staten. Udbuddet var ifølge virksomheden skruet helt skævt sammen.

For ligebehandlingsprincippet blev overtrådt, idet der ifølge virksomheden blev stillet et roamingkrav i udbuddet, som kun vinderen af Motorola med adgang til beredskabsfrekvenserne i praksis kunne honorere.

Læs mere om den sag her.  

Selskabets danske advokat Camilla Bonde fra Plesner oplyser, at der forventes en afgørelse i januar 2014.

Også ballade om Termas tillægskontrakt

Men her stopper de potentielle kvaler for de offentlige ordregivere ikke.

For også den danske it-virksomhed Finn Frogne A/S har anlagt sag imod Beredskabssstyrelsen.

Det er sket i Østre Landsret i kølvandet på, at styrelsen valgte at justere en kontrakt med Terma om it-udstyr til det såkaldte SINE-system.

Konkret drejer den sag - som har været forbi Klagenævn for Udbud med en afgørelse til fordel for Finn Frogne A/S - sig om, at Termas konkret undervejs skulle være blevet nedjusteret og ændret uden at have været sendt i genudbud.

Oprindeligt var opgaven stillet op til at være i omegnen af 527 millioner kroner inklusiv optioner, men i stedet endte den med blandt andet 85 millioner kroner, hvoraf 35 millioner kroner vedrørte 12 radiodispatches og resten vedrørte to centrale serverfarme.

Den ordre ville have været interessant for Finn Frogne A/S, er selskabets pointe omkring det manglende genudbud.

Læs mere om sagen her.  

Også her repræsenterer advokat Camilla Bonde sagsøgeren.

Faktisk er denne sag også færdigprocederet, og afgørelsen ventes at falde den 20. december 2013, bekræfter hun.

Advokaten ønsker ikke at udtale sig mere om retssagerne på nuværende tidspunkt, mens de verserer. 

Opkald afvises

Selve beredskabsnettet har flere gange været i fokus, blandt andet fordi tusindvis af opkald er blevet afvist.

Ifølge myndigheder skyldes langt de fleste fejl dog brugerfejl.

Læs mere om det her.  

For nylig skrev Computerworld om et relateret område, nemlig de såkaldte disponeringssystemer hos politiet.

Her kom det frem, at visse politikredse bruger Excel-ark og papirlapper, når de skal koordinere deres indsats i marken.

Sønderjysk telemand tabte - første runde 
Tidligere har en helt tredje retssag kørt i relation til det store beredsskabsprojekt.

Det var den sønderjyske telemand Hans Damm, der endte med at tabe i Landsretten.

Sagen er anket til Højesteret. Og hovedforhandlingen er sat til 2015.

Også her er altså mulighed for juridiske tæv. Omend første omgang blev vundet af ordregiveren.

Læs mere om Hans Damms sag her.

Mere om de tre tvister i retten

Herunder er link til flere artikler om de tre omtalte tvister, hvoraf én først afgøres om nogen tid.

Sagen om det hollandske firmas erstatningskrav: 

Rekord retssag: Sagsøger staten for en halv milliard

PET skulle godkende konsulenter til udbud

Vidner står i kø til Danmarks største it-retssag

Der er i øvrigt retsmøde i sagen den 9. december 2013 klokken 09.30.

Lille dansk it-firma kæmper

Her er artikler om sagen vedrørende Finn Frogne A/S, der vandt i Klagenævn for Udbud.

Staten dømt for ulovligt udbud 

Her ventes også snart en afgørelse i sagen, der er ført i Østre Landsret.

Endelig er der sagen om den sønderjyske telemand Hans Damm, hvor udfaldet af første omgang er afgjort.
 
Dansk telerigmand taber kæmpe erstatningssag

Dansk telerigmand efter dom: Danmark er en banarepublik

Dansk telerigmand hiver staten i Højesteret

Han har anket til Højesteret, hvor hovedforhandlingen sker i 2015.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S