Rutineret it-mand fra IBM og Mærsk skifter job

En bundrutineret dansk it-sikkerhedsmand fra IBM - og med fortid hos A.P. Møller - Mærsk - skifter job.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En af landets måske mest kendte it-sikkerhedsfolk, Kim Aarenstrup, med en fortid hos A. P. Møller - Mærsk og it-kæmpen IBM skifter job.

Han skal fremover lede Deloitte's rådgivningsafdeling inden for informations- og cyber-sikkerhed.

Kim Aarenstrup siger om sin nye arbejdsgiver:

"Deloitte er globalt udpeget som verdens førende konsulenthus indenfor cybersikkerhed," udtaler Kim Aarenstrup, "så jeg er meget beæret og begejstret over at få tilbudt en ledende rolle i den fortsatte udvikling, og fastholdelse af dette høje faglige niveau."

Formand for it-sikkerhedsforum

Kim Aarenstrup har mere end 25 års erfaring omkring sikkerhedsområdet.

Han har siddet i et hav af it-sikkerhedsudvalg og råd - som den har været ikke så få af i Danmark.

Dertil har han en baggrund indenfor digital efterforskning fra politiet.

Endelig er han bestyrelsesformand for ISF  - Information Security Forum. En post han fortsætter med ved siden af sit nye job.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect