Læser du flest e-bøger eller papirbøger - og hvorfor?

Helt nye tal afslører, hvordan det går med e-bøgerne. Men hvordan ser dine egne kulturelle vaner efterhånden ud - er bogreolen digital eller analog?

Artikel top billede

E-bøgerne vinder frem, men de fortrænger ikke de gammeldags papirbøger lige med det samme.

Sådan lyder konklusionen fra Pew Research Center i en ny rapport, der bygger på en undersøgelse blandt flere end 1.000 voksne borgere i USA.

I 2012 var det 23 procent af amerikanerne, der kunne svare ja til, at de havde læst en e-bog i årets løb.

I den nye undersøgelse er det steget til 28 procent.

Det skal dog holdes op imod, at syv ud af 10 svarer, at de har læst en papirbog, og at 14 procent har lyttet til en lydbog.

"Selv om e-bøger vokser i popularitet, forbliver print fundamentet for amerikanernes læsevaner. De fleste, der læser e-bøger, læser også print-bøger, og kun fire procent af læserne er kun til e-bøger," skriver Pew Research Center.

Nu har vi hardwaren til e-bøger

Selv om de amerikanske forbrugere altså stadig er mest til de fysiske æselører, får e-bøgerne bedre og bedre vilkår for at vinde frem.

Ifølge undersøgelsen er det nu 42 procent af de voksne amerikanere, der ejer en tablet, mod 34 procent året før.

Samtidig ejer 32 procent en dedikeret e-bogslæser som Kindle eller Nook.

Samlet set ejer hver anden voksne amerikaner ifølge Pew Research Center nu en tablet og/eller e-bogslæser.

Dertil kommer, at endnu flere naturligvis ejer en smartphone og pc, hvor man også kan læse e-bøger.

Hvad med i Danmark?

Vi har i øvrigt tidligere skrevet om, hvilke forskelle der er på at læse e-bøger på forskellige typer hardware - læs mere om det i artiklen: Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet-pc

Mens selskaber som Amazon og Barnes & Noble var med til at sparke e-bogsmarkedet i gang i USA for efterhånden en del år siden, har Danmark været lidt længere tid om at komme op i omdrejninger.

Hvor der til at starte med var en voldsomt mangel på danske titler som e-bøger, er der i de senere år for alvor begyndt at ske noget, så man nu både kan låne og købe et bredt udvalg af danske bøger digitalt.

Men hvordan ser dine egne læse-forventninger egentlig ud i 2014?

Afgiv din stemme herunder og uddyb gerne i debatten, hvordan du foretrækker at læse bøger - og hvorfor?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse