Læser du flest e-bøger eller papirbøger - og hvorfor?

Helt nye tal afslører, hvordan det går med e-bøgerne. Men hvordan ser dine egne kulturelle vaner efterhånden ud - er bogreolen digital eller analog?

Artikel top billede

E-bøgerne vinder frem, men de fortrænger ikke de gammeldags papirbøger lige med det samme.

Sådan lyder konklusionen fra Pew Research Center i en ny rapport, der bygger på en undersøgelse blandt flere end 1.000 voksne borgere i USA.

I 2012 var det 23 procent af amerikanerne, der kunne svare ja til, at de havde læst en e-bog i årets løb.

I den nye undersøgelse er det steget til 28 procent.

Det skal dog holdes op imod, at syv ud af 10 svarer, at de har læst en papirbog, og at 14 procent har lyttet til en lydbog.

"Selv om e-bøger vokser i popularitet, forbliver print fundamentet for amerikanernes læsevaner. De fleste, der læser e-bøger, læser også print-bøger, og kun fire procent af læserne er kun til e-bøger," skriver Pew Research Center.

Nu har vi hardwaren til e-bøger

Selv om de amerikanske forbrugere altså stadig er mest til de fysiske æselører, får e-bøgerne bedre og bedre vilkår for at vinde frem.

Ifølge undersøgelsen er det nu 42 procent af de voksne amerikanere, der ejer en tablet, mod 34 procent året før.

Samtidig ejer 32 procent en dedikeret e-bogslæser som Kindle eller Nook.

Samlet set ejer hver anden voksne amerikaner ifølge Pew Research Center nu en tablet og/eller e-bogslæser.

Dertil kommer, at endnu flere naturligvis ejer en smartphone og pc, hvor man også kan læse e-bøger.

Hvad med i Danmark?

Vi har i øvrigt tidligere skrevet om, hvilke forskelle der er på at læse e-bøger på forskellige typer hardware - læs mere om det i artiklen: Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet-pc

Mens selskaber som Amazon og Barnes & Noble var med til at sparke e-bogsmarkedet i gang i USA for efterhånden en del år siden, har Danmark været lidt længere tid om at komme op i omdrejninger.

Hvor der til at starte med var en voldsomt mangel på danske titler som e-bøger, er der i de senere år for alvor begyndt at ske noget, så man nu både kan låne og købe et bredt udvalg af danske bøger digitalt.

Men hvordan ser dine egne læse-forventninger egentlig ud i 2014?

Afgiv din stemme herunder og uddyb gerne i debatten, hvordan du foretrækker at læse bøger - og hvorfor?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S