Kendt it-profil stopper - afløser ikke fundet

Efter 15 år stopper direktøren hos Dansk Industris it-brancheforening ITEK. En afløser er ikke fundet.

Artikel top billede

Direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri stopper, uden at der er en afløser på plads.

"Ja, det er korrekt," siger han til Computerworld.

I stedet har han fået titel af projektmedarbejder og skal arbejde i en gruppen omkring et stort produktivitetsprojekt i regi af Dansk Industri.

Men der er ikke tale om en fyring fra posten som direktør.

"Nej, jeg blev bedt om at deltage i det andet, og det gik lidt stærkt. Vi vurderede, at der skulle jeg over med det samme, og så må man finde en afløser bagefter," udtaler han.

Tom Togsverd oplyser altså, at der ikke er fundet en afløser for ham.

105 år og knive i ærmet

Tom Togsverd virker afklaret omkring stoppet.

"Man kunne godt argumentere for, at jeg snart burde stoppe efter 15 år. I dotcom tiden sagde vi jo, at der gik syv internetår på et år - det vil så sige, at jeg har 105 år i branchen," siger han.

Blandt den største omvæltning, når han skal pege på noget, der er sket over de 15 år, er, at det i dag er blevet indlysende for alle, at teknologi er vejen frem.

Sådan var det ikke for 15 år siden.

"Samtidig er konkurrencen blevet meget hård. I telebranchen går man nærmest med kniv i ærmet," siger Tom Togsverd.

Tom Togsverd forklarer igen, at Dansk Industri spurgte, om han ville være med i projektgruppen om produtivitet, hvor de får "meget travlt" og skal ud til over 1.000 virksomheder.

"Og jeg kunne ikke begge dele. Så nu bruger jeg to år på det her," siger han.

Tom Togsverd, der har kommenteret på utallige it-emner igennem de 15 år, kom senest lidt galt afsted, da han udtalte sig om overvågning af danske virksomheder.

En udtalelse han måtte trække tilbage.

Medlemstallet går angiveligt fint fremad for ITEK, omend Telenor ifølge Computerworlds oplysninger for nylig meldte sig ud.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job