Nu må it-giganter afsløre data-hemmeligheder

Ny aftale betyder, at de amerikanske teknologivirksomheder nu må offentliggøre flere informationer omkring den dataudlevering, som virksomhederne leverer til de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

Amerikanske teknologivirksomheder får nu grønt lys til at fortælle offentligheden flere detaljer omkring udleveringen af personfølsomme data, som virksomhederne leverer til de amerikanske myndigheder på foranledning.

Det skriver IDG News Service.

Indtil nu har processerne og omfanget af dataudleveringerne været så godt som hemmelige, men mandag offentliggjorde det amerikanske justitsministerium aftalen, der skal sikre større gennemsigtighed.

"Udbydere af kommunikation gøres i stand til at offentliggøre flere oplysninger om de ordrer, virksomhederne har modtaget omkring udlevering af data til regeringen," fremgår det af et brev fra justitsministeriet.

Aftalen kommer i hus oven på et halvt år, hvor dataudleverings-skeletterne har væltet ud af skabene efter Edward Snowdens afsløringer af it-virksomhedernes samarbejde med NSA.

Virksomhederne ønsker yderligere åbenhed

Beskeden fra justitsministeriet er afsendt til virksomhederne Microsoft, Facebook, Google, LinkedIn, og Yahoo, som alle har bedt om ret til at give flere information til offentligheden.

De fem it-giganter bifalder alle den nye aftale, men anbefaler samtidig endnu mere gennemsigtighed.

"Vi vil fortsætte med at opfordre Kongressen til at tage yderligere skridt til at lave alle de reformer, som vi mener er nødvendige," fortæller virksomhederne i en fælles udmelding.

Åbenheden har visse grænser

Aftalen fastsætter, at teknologivirksomhederne kun må offentliggøre udleveringsstistik i bestemte tidsrum.

Offentliggørelse af data, der er blevet udleveret på grund af kendelser fra FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act) og NSLS (National Security Letters), kan ske hver sjette måned.

Og den nye aftale indeholder yderligere en begrænsning, der pålægger virksomhederne, at statistik omkring nyoprettede eller nyudviklede tjenester skal holdes tilbage i en periode på to år, før statistikken kan publiceres.

Læs også:
Microsoft vil offentliggøre alle detaljer om NSA-overvågning

Magtfulde it-giganter taler med store bogstaver over for Obama

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job