Nyt super-batteri kører på sukker

Forskere har udviklet et superbatteri, der kan drive en smartphone, med sukker som næringskilde.

Artikel top billede

Sukker er ren energi for kroppen, og i fremtiden kan det også blive energikilde til din mobiltelefon eller din bærbare computer.

Forskere på det amerikanske teknologi-universitet Virginia Tech har nemlig udviklet et batteri, der bliver drevet af sukker.

Med tiden og lidt held vil det kunne føre til små, genopfyldelige, billige og nedbrydelige batterier med en lang række anvendelsesmuligheder, mener forskerne.

Der er tidligere blevet udviklet sukker-drevne batterier. Men de har udviklet langt mindre strøm i kortere tid end denne nye type, mener forskerne.

Ifølge professor Percival Zhang fra forskerholdet vil holdets sukker-batteri kunne være klar til markedet i løbet af tre år.

Han siger til Computerworlds amerikanske nyhedstjeneste, at sukker fra naturens side er det perfekte materiale til at lagre energi.

"Så det er helt oplagt, at vi forsøger at udnytte denne naturlige energi-ressource til på en miljøvenlig måde at producere et batteri," siger han.

Mange projekter i gang

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er der for tiden stort fokus på udviklingen af miljøvenlige batterier.

Blandt andet etablerede det amerikanske energi-ministerium for godt et år siden en fem-årig støttepulje på omkring en halv milliard kroner.

Det skete med det formål at anspore forskere til at udvikle metoder til at forlænge batteriers levetid.

Andre forskere har bygget et fleksibelt carbon-batteri, mens britiske forskere har udviklet en metode, hvormed eksempelvis robotter kan blive drevet af urin.

Det kan du læse mere om her: Forskere: Fremtidens robotter kan køre på urin.

Sukker-batteriet udnytter sukkeret til at producere energi på nogenlunde samme måde som i en brændselscelle.

I sukkerbatterierne vil kombinationen af maltrodextrinen i sukkeret og luft udvikle strøm, hedder det.

I batteriet anvendes billige enzymer til katalysen fremfor det meget dyrere platin, der typisk anvendes i konventionelle batterier.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect