Endnu en exit i TDC: Udviklingsdirektør har også sagt op

Det er ikke kun koncerndirektørerne Eva Berneke og Anders Jensen, der stopper i TDC. Nu viser det sig, at også TDC's udviklingsdirektør har sagt op. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Udviklingsdirektør i TDC Anders Blauenfeldt forlader også telekoncernen.

Det sker i forbindelse med en større organisationsændring i TDC, og selv om Anders Blauenfeldt er blevet tilbudt andre stillinger i TDC, har han valgt at takke nej.

"Det kan jeg godt bekræfte, ja. Jeg stopper med udgangen af måneden," siger Anders Blauenfeldt til Computerworld.

Han stopper, samtidig med at både koncerndirektør Eva Berneke fra TDC Erhverv og koncerndirektør Anders Jensen fra consumer-delen af TDC også netop har valgt at sige op.

"For mit vedkommende er det dog ret udramatisk," fortæller Anders Blauenfeldt.

"Jeg besluttede mig i min juleferie for at sige nej tak til nye, spændende muligheder, som jeg ellers blev tilbudt i forbindelse med en omlægning af organisationen. Jeg besluttede mig for, at det var den rette timing til, at jeg efter 12 år i koncernen skulle prøve noget andet."

Du blev tilbudt nye muligheder, men valgte at sige nej. Hvordan kan det være?

"Det var en kombination af, at det ikke lige var det, jeg havde lyst til nu, og at jeg efter en lang og spændende karriere i TDC havde nogle grundlæggende karrieremæssige overvejelser om, at jeg også gerne vil prøve andre udfordringer i mit arbejdsliv."

"Jeg er i dialog med forskellige, men der er ikke meldt noget ud om det endnu," siger han om sit kommende arbejdsliv.

Læs også:

Derfor er to TDC-direktørers exit tæt på en katastrofe

Koncerndirektør forlader

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job