Endnu en exit i TDC: Udviklingsdirektør har også sagt op

Det er ikke kun koncerndirektørerne Eva Berneke og Anders Jensen, der stopper i TDC. Nu viser det sig, at også TDC's udviklingsdirektør har sagt op. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Udviklingsdirektør i TDC Anders Blauenfeldt forlader også telekoncernen.

Det sker i forbindelse med en større organisationsændring i TDC, og selv om Anders Blauenfeldt er blevet tilbudt andre stillinger i TDC, har han valgt at takke nej.

"Det kan jeg godt bekræfte, ja. Jeg stopper med udgangen af måneden," siger Anders Blauenfeldt til Computerworld.

Han stopper, samtidig med at både koncerndirektør Eva Berneke fra TDC Erhverv og koncerndirektør Anders Jensen fra consumer-delen af TDC også netop har valgt at sige op.

"For mit vedkommende er det dog ret udramatisk," fortæller Anders Blauenfeldt.

"Jeg besluttede mig i min juleferie for at sige nej tak til nye, spændende muligheder, som jeg ellers blev tilbudt i forbindelse med en omlægning af organisationen. Jeg besluttede mig for, at det var den rette timing til, at jeg efter 12 år i koncernen skulle prøve noget andet."

Du blev tilbudt nye muligheder, men valgte at sige nej. Hvordan kan det være?

"Det var en kombination af, at det ikke lige var det, jeg havde lyst til nu, og at jeg efter en lang og spændende karriere i TDC havde nogle grundlæggende karrieremæssige overvejelser om, at jeg også gerne vil prøve andre udfordringer i mit arbejdsliv."

"Jeg er i dialog med forskellige, men der er ikke meldt noget ud om det endnu," siger han om sit kommende arbejdsliv.

Læs også:

Derfor er to TDC-direktørers exit tæt på en katastrofe

Koncerndirektør forlader

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job