Larry Ellison: Her er Oracles nye hovedfjender

Glem IBM og SAP. De er ikke længere Oracles hovedfjender. Se hvem Larry Ellison ser som Oracles nye hovedkonkurrenter.

Artikel top billede

IBM og SAP er ikke længere Oracles hovedrivaler.

Sådan lyder meldingen fra Oracles topchef, Larry Ellison, der i stedet udråber andre fremadstormende cloud-baserede service-selskaber som de hovedfjender, som Oracle i fremtiden vil agere efter.

"Vores konkurrenter er hele denne nye generation af cloud-selskaber. Vi sigter efter infrastruktur-selskaber som Amazon og SaaS-selskaber som Salesforce," lyder det Larry Ellison.

Det betyder ifølge Oracle-chefen, at Oracle lægger sine ellers mange fjende-billeder i form af IBM og SAP bag sig.

"Vi bytter gruppen af store drenge - IBM og SAP - ud med en gruppe af nye drenge, der er små, men agile," siger han.

Hans udmelding kom under spørgerunden på Oracles CloudWorld-konference, der i disse dage løber af stablen i San Fransisco, hvor han dog også benyttede sig af lejligheden til at give SAP et par solide nakkestryg.

Lang tid undervejs

Larry Ellison har tidligere bedyret, at han var med til at etablere verdens første 'rigtige' cloud-selskab med lanceringen af selskabet Netsuite.

Hvorfor har det så taget Oracle så lang tid at få gjort selskabets applikationer tilgængelige som cloud-tjenester?

"Det er jo ret enkelt, hvis man blot vil gøre én applikation tilgængelig i skyen. Men Oracle er ikke et selskab, der bygger én applikation. Vi bygger mange," lød det fra Larry Ellison.

Oracle har nemlig været nødt til at genskrive både sine apps og sin Java-middleware og gøre den kendte database multi-tenant.

"Man kan godt sige, at vi er sent på den, men det er ikke, fordi vi er kommet sent i gang, da vi begyndte det her for 10 år siden. Det har bare været en enorm opgave at få vores enorme suite af apps ud i skyen," sagde han.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job