It-konsulenter i slem skattepine: Men håb forude

Skaderne af en bombe under it-konsulenter kan måske begrænses. Forening vurderer, at der er håb forude for en mere fair løsning.

Artikel top billede

En bombe under it-konsulenter i form af skat på såkaldt arbejdsudleje kan være på vej til at blive demonteret - eller i hvert ført i retning af en kontrolleret sprængning.

For IT-Branchens direktør Morten Bangsgaard gør i sit nyhedsbrev det klart, at opråb fra branchen er blevet lyttet til hos politikerne.

"Sagen er nu også blevet taget op på Christiansborg, hvor skatteministeren (tidligere minister, red.) sidste fredag var kaldt i samråd. Budskabet fra ministeren var, at der skal findes en løsning på problemet indenfor den næste måneds tid," står der i nyhedsbrevet.

Morten Bangsgaard er glad for, "at der er blevet lyttet til it-virksomhedernes problemer, og politikerne nu lægger op til handling".

De ændrede regler om skat på arbejdsudleje har betydning for flere virksomheder end først antaget, oplyses det.

Problemet, som er beskrevet mere indgående her, er lidt firkantet sat op, at it-konsulenter fra udlandet vil blive beskattet.

Skræk-afgørelser

Læs om en sag vedrørende en sap-konsulent her, og arbejde i forbindelse med en it-integration her.

"It-erhvervet er særligt hårdt ramt af reglerne, fordi virksomhederne ofte har svært ved at finde de rette kompetencer i Danmark og derfor henter folk ind fra andre lande," mener IT-Branhcen.

"Meget tyder på, at vi herhjemme har en strammere fortolkning af, hvornår der er arbejdsudleje end i landene omkring os, hvilket giver ulige konkurrencevilkår for den danske it-branche," skriver it-direktøren, hvorfor man er "gået i brechen for klarere regler og en fortolkning, der er i overensstemmelse med OECD's".

"IT-Branchen vil følge sagen helt til dørs de kommende uger, så vi kan få bedre vilkår i branchen," lyder budskabet i nyhedsbrevet.

Morten Bangsgaard fra IT-Branchen oplyser til Computerworld, at man nu vil tage sagen op med den nye radikale skatteminister Morten Østergaard.

Også Dansk Industri har været aktiv i sagen. Det kan du læse mere om herunder.

Læs også:

Bombe under it-konsulenter: Skat slår hårdt ned

Dansk Industri: Ny skat vil koste it-arbejdspladser

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S