Dansk Industri: Ny skat vil koste danske it-job

Ifølge Dansk Industri er der "betydelig risiko" for at ny skat på it-konsulenter vil koste danske it-arbejdspladser.

Artikel top billede

Forleden kunne Computerworld fortælle om en ny skat, der er en bombe under it-konsulenter.

Særligt udenlandske it-konsulenter vil blive ramt, men fagforeningen HK vurderer, at det rent faktisk vil skabe danske it-job.

Men Dansk Industri mener afgjort ikke, at der er noget som helst at juble over.

"I DI ITEK har vi været stærkt utilfredse med de nye regler for arbejdsudleje, som vi finder unødigt restriktive, og som blokerer for, at vore medlemmer kan arbejde gnidningsfrit på tværs af landegrænser," udtaler direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

Derfor er man også trukket i arbejdstøjet med henblik på at få ændret reglerne.

"Vi har derfor sammen med DI indledt en dialog med SKAT om en lempelig fortolkning af reglerne, således at det kan blive lettere at bruge medarbejdere fra udenlandske samarbejdspartnere eller fra andre dele af den koncern, man arbejder i."

"Vi har imidlertid grund til at forvente, at det faktisk lykkes at få SKAT med på nogle lempeligere fortolkninger," udtaler han videre.

Intet at juble over

Han ryster dog på hovedet af HK's udmelding i Computerworld om sagen.

"Der er absolut ikke noget at juble over, og jeg forstår overhovedet ikke HK's melding i denne sag: Med de nye regler for arbejdsudleje risikerer vi, at langt flere opgaver bliver lagt hos udenlandske partnere henholdsvis afdelinger i de koncerner, vi arbejder i."

"Så der bliver ikke tale om flere arbejdspladser, men om en betydelig risiko for færre," slutter Tom Togsverd.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S