Dansk Industri: Ny skat vil koste danske it-job

Ifølge Dansk Industri er der "betydelig risiko" for at ny skat på it-konsulenter vil koste danske it-arbejdspladser.

Artikel top billede

Forleden kunne Computerworld fortælle om en ny skat, der er en bombe under it-konsulenter.

Særligt udenlandske it-konsulenter vil blive ramt, men fagforeningen HK vurderer, at det rent faktisk vil skabe danske it-job.

Men Dansk Industri mener afgjort ikke, at der er noget som helst at juble over.

"I DI ITEK har vi været stærkt utilfredse med de nye regler for arbejdsudleje, som vi finder unødigt restriktive, og som blokerer for, at vore medlemmer kan arbejde gnidningsfrit på tværs af landegrænser," udtaler direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

Derfor er man også trukket i arbejdstøjet med henblik på at få ændret reglerne.

"Vi har derfor sammen med DI indledt en dialog med SKAT om en lempelig fortolkning af reglerne, således at det kan blive lettere at bruge medarbejdere fra udenlandske samarbejdspartnere eller fra andre dele af den koncern, man arbejder i."

"Vi har imidlertid grund til at forvente, at det faktisk lykkes at få SKAT med på nogle lempeligere fortolkninger," udtaler han videre.

Intet at juble over

Han ryster dog på hovedet af HK's udmelding i Computerworld om sagen.

"Der er absolut ikke noget at juble over, og jeg forstår overhovedet ikke HK's melding i denne sag: Med de nye regler for arbejdsudleje risikerer vi, at langt flere opgaver bliver lagt hos udenlandske partnere henholdsvis afdelinger i de koncerner, vi arbejder i."

"Så der bliver ikke tale om flere arbejdspladser, men om en betydelig risiko for færre," slutter Tom Togsverd.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College