Dansk Industri: Ny skat vil koste danske it-job

Ifølge Dansk Industri er der "betydelig risiko" for at ny skat på it-konsulenter vil koste danske it-arbejdspladser.

Artikel top billede

Forleden kunne Computerworld fortælle om en ny skat, der er en bombe under it-konsulenter.

Særligt udenlandske it-konsulenter vil blive ramt, men fagforeningen HK vurderer, at det rent faktisk vil skabe danske it-job.

Men Dansk Industri mener afgjort ikke, at der er noget som helst at juble over.

"I DI ITEK har vi været stærkt utilfredse med de nye regler for arbejdsudleje, som vi finder unødigt restriktive, og som blokerer for, at vore medlemmer kan arbejde gnidningsfrit på tværs af landegrænser," udtaler direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

Derfor er man også trukket i arbejdstøjet med henblik på at få ændret reglerne.

"Vi har derfor sammen med DI indledt en dialog med SKAT om en lempelig fortolkning af reglerne, således at det kan blive lettere at bruge medarbejdere fra udenlandske samarbejdspartnere eller fra andre dele af den koncern, man arbejder i."

"Vi har imidlertid grund til at forvente, at det faktisk lykkes at få SKAT med på nogle lempeligere fortolkninger," udtaler han videre.

Intet at juble over

Han ryster dog på hovedet af HK's udmelding i Computerworld om sagen.

"Der er absolut ikke noget at juble over, og jeg forstår overhovedet ikke HK's melding i denne sag: Med de nye regler for arbejdsudleje risikerer vi, at langt flere opgaver bliver lagt hos udenlandske partnere henholdsvis afdelinger i de koncerner, vi arbejder i."

"Så der bliver ikke tale om flere arbejdspladser, men om en betydelig risiko for færre," slutter Tom Togsverd.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS