Dansk Industri: Ny skat vil koste danske it-job

Ifølge Dansk Industri er der "betydelig risiko" for at ny skat på it-konsulenter vil koste danske it-arbejdspladser.

Artikel top billede

Forleden kunne Computerworld fortælle om en ny skat, der er en bombe under it-konsulenter.

Særligt udenlandske it-konsulenter vil blive ramt, men fagforeningen HK vurderer, at det rent faktisk vil skabe danske it-job.

Men Dansk Industri mener afgjort ikke, at der er noget som helst at juble over.

"I DI ITEK har vi været stærkt utilfredse med de nye regler for arbejdsudleje, som vi finder unødigt restriktive, og som blokerer for, at vore medlemmer kan arbejde gnidningsfrit på tværs af landegrænser," udtaler direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

Derfor er man også trukket i arbejdstøjet med henblik på at få ændret reglerne.

"Vi har derfor sammen med DI indledt en dialog med SKAT om en lempelig fortolkning af reglerne, således at det kan blive lettere at bruge medarbejdere fra udenlandske samarbejdspartnere eller fra andre dele af den koncern, man arbejder i."

"Vi har imidlertid grund til at forvente, at det faktisk lykkes at få SKAT med på nogle lempeligere fortolkninger," udtaler han videre.

Intet at juble over

Han ryster dog på hovedet af HK's udmelding i Computerworld om sagen.

"Der er absolut ikke noget at juble over, og jeg forstår overhovedet ikke HK's melding i denne sag: Med de nye regler for arbejdsudleje risikerer vi, at langt flere opgaver bliver lagt hos udenlandske partnere henholdsvis afdelinger i de koncerner, vi arbejder i."

"Så der bliver ikke tale om flere arbejdspladser, men om en betydelig risiko for færre," slutter Tom Togsverd.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S