USA har skruet op for it-snageri: Vil have mere at vide om os

Det vælter ind med anmodninger om udlevering af brugerdata fra de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

USA har i de seneste år øget omfanget af anmodninger om at få udleveret brugerdata fra de store it-firmaer som Google, Facebook og Microsoft ganske betragteligt.

Det viser en sammentælling af anmodninger fra den diskrete amerikanske domstol FISA (U.S. Foreign Intelligence Surveillance), der håndterer overvågnings-anmodningerne fra de amerikanske myndigheder.

I de første seks måneder af 2013 modtog Google således mellem 9.000 og 10.000 anmodninger fra FISA om udlevering af bruger-data.

I samme periode i 2011 modtog Google til sammenligning mellem 7.000 og 8.000 anmodninger.

Samme billede gør sig gældende for Microsoft, hvor antallet af udleverings-anmodninger er steget fra 11.000-12.000 i 2011 til 15.000-16.000 i 2013.

Facebook har modtaget 5.000-6.000 anmodninger.

FISA har især bedt om at få udleveret private beskeder, dokumenter, billeder og videoer.

Microsoft, Google, LinkedIn, Yahoo og Microsoft har besluttet at offentliggøre oplysningerne for at skabe mere transparens om deres data.

Yahoo har således modtaget mellem 30.000 og 31.000 FISA-anmodninger i de første seks måneder af 2013.

Selskaberne vil ikke oplyse, hvor mange af udleverings-anmodningerne de har efterkommet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Udviklere til statens nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S