USA har skruet op for it-snageri: Vil have mere at vide om os

Det vælter ind med anmodninger om udlevering af brugerdata fra de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

USA har i de seneste år øget omfanget af anmodninger om at få udleveret brugerdata fra de store it-firmaer som Google, Facebook og Microsoft ganske betragteligt.

Det viser en sammentælling af anmodninger fra den diskrete amerikanske domstol FISA (U.S. Foreign Intelligence Surveillance), der håndterer overvågnings-anmodningerne fra de amerikanske myndigheder.

I de første seks måneder af 2013 modtog Google således mellem 9.000 og 10.000 anmodninger fra FISA om udlevering af bruger-data.

I samme periode i 2011 modtog Google til sammenligning mellem 7.000 og 8.000 anmodninger.

Samme billede gør sig gældende for Microsoft, hvor antallet af udleverings-anmodninger er steget fra 11.000-12.000 i 2011 til 15.000-16.000 i 2013.

Facebook har modtaget 5.000-6.000 anmodninger.

FISA har især bedt om at få udleveret private beskeder, dokumenter, billeder og videoer.

Microsoft, Google, LinkedIn, Yahoo og Microsoft har besluttet at offentliggøre oplysningerne for at skabe mere transparens om deres data.

Yahoo har således modtaget mellem 30.000 og 31.000 FISA-anmodninger i de første seks måneder af 2013.

Selskaberne vil ikke oplyse, hvor mange af udleverings-anmodningerne de har efterkommet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS