Gode nyheder for desktopbrugere i lækket Windows 8.1

En ny version af den kommende Windows 8.1 update 1 viser tegn på, at Microsoft har lyttet til brugernes frustrationer over deres touch-overflade på desktopmaskiner.

Artikel top billede

Microsoft første opdatering til Windoes 8.1 er blevet lækket før dens officielle udgivelse, der formodentlig sker i marts. Det lækkede build viser tegn på, at Microsoft har lyttet til de mange klager, der har været over deres 'Modern UI', der kan virke tungt og upraktisk på specielt desktopmaskiner.

Blandt andet viser buildet, at der i hjørnet af alle 'Modern UI' (eller Metro-apps, som de også stadig går under) er kommet ikoner til at lukke app'en ned eller minimere den. Desuden kan man splitte skærmen med en anden knap, så man lettere kan håndtere apps med mus og tastatur.

Desuden kan man nu højreklikke på de forskellige livetiles på startskærmen og få en menu, hvor man kan 'pinne', vælge tile-størrelse og fjerne, så man slipper for at bevæge musen for meget frem og tilbage på skærmen.

Samtidig ser det ud til, at Microsoft endelig har fremhævet en slukknap på startskærmen. Før skulle man først trække 'charmbaren' ud, trykke indstillinger, trykke 'sluk' og derefter endeligt trykke på den rigtige 'sluk'.

Modern UI til skrivebordet
Modern UI-apps kommer også ud på det traditionelle skrivebord. Som legacy-programmer kan man nu åbne 'Modern UI-apps' fra skrivebordets taskbar i bunden. Apps'ene åbner stadig op i touch-universet, men det er nu lettere at bruge dem.

Oveni vil buildet også undgå startskærmen ved start up som standard. Funktionen kom egentlig i Windows 8.1, men man skulle som bruger aktivt vælge, om man ville undgå startskærmen ved opstart.

Buildet, der har et tidsstempel fra midt januar, er oprindeligt tiltænkt de firmaer, som udvikler hardwaren bag, og det er ikke unormalt, at versioner af Windows bliver lækket før tid. Tilbage i 2012 blev RTM-versionen af Windows 8 lækket blot timer efter, at den blev frigivet til hardwareudviklerne.

Microsoft har ikke officielt givet en udgivelsesdato, men flere internationale medier formoder, at udgivelsesdatoen er medio marts, kort før Microsofts årlige build event i starten af april.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks