Gode nyheder for desktopbrugere i lækket Windows 8.1

En ny version af den kommende Windows 8.1 update 1 viser tegn på, at Microsoft har lyttet til brugernes frustrationer over deres touch-overflade på desktopmaskiner.

Artikel top billede

Microsoft første opdatering til Windoes 8.1 er blevet lækket før dens officielle udgivelse, der formodentlig sker i marts. Det lækkede build viser tegn på, at Microsoft har lyttet til de mange klager, der har været over deres 'Modern UI', der kan virke tungt og upraktisk på specielt desktopmaskiner.

Blandt andet viser buildet, at der i hjørnet af alle 'Modern UI' (eller Metro-apps, som de også stadig går under) er kommet ikoner til at lukke app'en ned eller minimere den. Desuden kan man splitte skærmen med en anden knap, så man lettere kan håndtere apps med mus og tastatur.

Desuden kan man nu højreklikke på de forskellige livetiles på startskærmen og få en menu, hvor man kan 'pinne', vælge tile-størrelse og fjerne, så man slipper for at bevæge musen for meget frem og tilbage på skærmen.

Samtidig ser det ud til, at Microsoft endelig har fremhævet en slukknap på startskærmen. Før skulle man først trække 'charmbaren' ud, trykke indstillinger, trykke 'sluk' og derefter endeligt trykke på den rigtige 'sluk'.

Modern UI til skrivebordet
Modern UI-apps kommer også ud på det traditionelle skrivebord. Som legacy-programmer kan man nu åbne 'Modern UI-apps' fra skrivebordets taskbar i bunden. Apps'ene åbner stadig op i touch-universet, men det er nu lettere at bruge dem.

Oveni vil buildet også undgå startskærmen ved start up som standard. Funktionen kom egentlig i Windows 8.1, men man skulle som bruger aktivt vælge, om man ville undgå startskærmen ved opstart.

Buildet, der har et tidsstempel fra midt januar, er oprindeligt tiltænkt de firmaer, som udvikler hardwaren bag, og det er ikke unormalt, at versioner af Windows bliver lækket før tid. Tilbage i 2012 blev RTM-versionen af Windows 8 lækket blot timer efter, at den blev frigivet til hardwareudviklerne.

Microsoft har ikke officielt givet en udgivelsesdato, men flere internationale medier formoder, at udgivelsesdatoen er medio marts, kort før Microsofts årlige build event i starten af april.

Annonce

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub