656 millioner kroner hevet væk fra TDC med et snuptag

En stor del af faldet i omsætningen hos TDC skyldes en helt særlig udfordring på telemarkedet. Se her, hvad TDC mener om situationen - og hvordan den skal håndteres fremover.

Artikel top billede

I TDC's 2013-regnskab er omsætningen faldet til 24,6 milliarder kroner mod 26,2 milliarder kroner i 2012.

TDC fremhæver, at den primære årsag til det fald er regulering af telepriserne, som har skåret 656 millioner af omsætningen - eller hvad der svarer til 43 procent af det rapporterede fald i omsætningen.

"Priserne på mobilterminering (MTR) for tale blev reduceret med 68 procent sammenlignet med 2012, og reguleringen af international roaming fortsatte i 2013. Omsætningen blev også i mindre grad negativt påvirket af forskellige fastnetreguleringer," skriver TDC i regnskabet.

Må lære at leve med det

Og der er intet, der tyder på, at vi har set det sidste til den slags reguleringer, erkender koncernchef Carsten Dilling over for Computerworld, for teleregulering er kommet for at blive.

"Det er det, og det er noget vi og vores kolleger må leve med. På grund af vores stilling i Danmark er vi noget hårdere ramt end kollegerne. De har så tilsvarende problematikker i deres hjemmemarkeder," siger Carsten Dilling.

"Men det er bare et faktum, og det er ikke så meget et udtryk for, hvordan sundheden i forretningen er. Og det gode ved det er, at vi kan forudse, hvad der kommer i 2014," siger Carsten Dilling.

Der foregår dog i øjeblikket en del forhandlinger og diskussioner i EU-regi, hvor kommissær Neelie Kroes blandt andet har bebudet et endeligt opgør med roaming-priserne og generelt ønsker, at EU-landene i højere grad skal fungere som ét samlet telemarked.

EU på vej med flere tiltag

Så selvom TDC venter, at regulering vil have en mindre effekt i 2014-regnskabet end i de 656 millioner, der var tale om i 2013, er der stadig en del uvished.

"Der er en proces i gang i EU, som vi ikke aner hvor ender. Men med de reguleringer, der bliver talt om i 2014, kan vi allerede nu se, at det er begrænset, hvor meget mere, der er at tage af, hvis EU vælger at tage ‘next step.'"

"Vi begynder at være i bund med det her," mener Carsten Dilling.

Uanset hvad der kommer til at ske, har han ikke tænkt sig at dvæle alt for længe ved reguleringerne.

"Hvis EU kommer med et eller andet - og det er lidt tvivlsomt hvor den debat ender - så må vi bare agere i det rum og finde veje der," siger Carsten Dilling og fortsætter:

"Det er bare en præmis for at køre teleforretningen, og den skal vi håndtere, og frem for alt skal vi over for vores investorer og kunder og så videre sørge for, at der er transparens, og at alle forstår, hvad det er for en indflydelse, de har på vores tal."

Læs anden del af interviewet med Carsten Dilling her. 

Læs også:

TDC's Carsten Dilling: Derfor er vi gode til at effektivisere

Her er TDC's helt store udfordring

TDC hårdt presset - men skovler penge ind

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S