Bank hiver 45 millioner ud af kendt dansk it-firma

Storbank trækker et stort millionbeløb ud af dansk it-firma i forbindelse med salg. "Helt naturligt," mener it-direktør.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den kendte it-virksomhed Silkeborg Data, der leverer blandt andet lønsystemer til stribevis af kommuner og regioner, blev for nylig solgt af moderselskabet Jyske Bank til kapitalfonden Axcel.

Det kan du læse mere om her.

Jyske Bank tjente 300 millioner kroner, hed det i forbindelse med salget.

Men der er også blevet hevet 45 millioner kroner ud af it-virksomheden.

Det fremgår således af en besked offentliggjort på Erhvervstyrelsens database over virksomheder cvr.dk den 20. januar 2014, at en kapitatalnedsættelse blev "besluttet 06.01.2014". 

Her fremgår det videre, at selskabet udbetaler 45 millioner kroner til aktionærerne i forbindelse med kapitalnedsættelsen.

Et led i handlen

Computerworld har spurgt administrerende direktør Brian Busk fra Silkeborg Data, hvad der sker.

"Aktiekapitalen er rigtig nok reduceret med 45 millioner kroner fra 50 millioner til fem millioner kroner. Det var et led i handlen, ligesom en udbytteudlodning var," forklarer Brian Busk.

"Det er således Jyske Bank, der trækker penge ud af selskabet, hvilket er helt naturligt," oplyser Brian Busk videre.

Silkeborg Data har længe ligget med "ualmindelig mange likvider", oplyser Brian Busk.

"Det er jo Jyske Banks penge, og så er det ikke Axcels strategi at ligge inde med masser af likvider i selskaberne. De har den tilgang, at penge skal ud at arbejde - de skal investeres aktivt, ikke ligge som likvider eller i obligationer."

"Det giver god mening. Særligt i disse tider, hvor du ikke rigtig får noget i rente og kan låne penge billigt," lyder det videre.

Direktør: Fortsat solid

Han afviser samtidig, at det skulle have betydning for selve forretningen.

"Mentalt betyder det selvfølgelig noget, at jeg ikke har en masse millioner stående i banken, men i praksis betyder det ikke rigtig noget."

"Vi er solide nok og har likvider nok til at realisere vores vækstplaner. Hvis vi hæver ambitionsniveauet og får brug for yderligere penge, så har vi både en god ejer, Axcel, og en god bank, Jyske Bank, i ryggen."

"Vi har således adgang til den nødvendige kapital," siger it-direktør Brian Busk.

Jyske Bank: Derfor
Hos Jyske Bank bekræfter afdelingsdirektør Karsten Dahl, at det er Jyske Bank, der har trukket de 45 millioner kroner ud af Silkeborg Data.

"Det er sådan set ligetil: Silkeborg Data var overkapitaliseret i forhold til sammenlignelige it-virksomheder, hvorfor vi hentede kapitalen hjem til koncernen i forbindelse med salget," siger han.

Karsten Dahl understreger, at der på ingen måde er tale om, at en kapitalfond går ind og bruger en overtaget virksomheds værdier til at finansiere et køb.

Her er tale om, at Jyske Bank som ejer - i forbindelse med salget - trækker 45 millioner kroner ud af selskabet, hvilket var en del af aftalen med Axcel.

"Vi offentliggjorde en positiv resultateffekt for Jyske Bank på 300 millioner kroner, hvilket er upåvirket af kapitalnedsættelsen," lyder det fra afdelingsdirektøren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job