Jyske Bank sælger it-selskab: Tjener 300 mio. kr.

Silkeborg Data bliver solgt til kapitalfond for 300 mio. kr.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Jyske Bank sælger det helejede datterselskab Silkeborg Data til kapitalfonden Axcel, der er mest kendt for sit ejerskab af smykkefirmaet Pandora. Det skriver Børsen

Salget påvirker regnskabet positivt med 300 mio. kr. efter skat i 1. kvartal 2014, oplyser banken i en selskabsmeddelelse. 

Ifølge banken er det "med henblik på at give de bedste rammer for at udfolde selskabets fulde potentiale. Samtidigt ønsker Jyske Bank at fokusere på koncernens kerneforretninger."

Jyske Bank forklarer, at der gennem årene har været betydelige synergier på it-området mellem banken og datterselskabet, men de findes nu ikke længere i samme omfang, skriver avisen.

Silkeborg Data laver løn- og personaleadministrative løsninger til det offentlige Danmark og har knap 200 medarbejdere. 

Selskabet har givet tocifrede millionoverskud i de seneste fem regnskabsår. Sidste år tjente it-virksomheden 36 mio. kr. ud af en omsætning på 235 mio. kr., skriver Børsen.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)