Efter et års tøven: Kunde vil bruge udskældt it-system

Dansk kommune var nervøs for at implementere udskældt it-system for et års tid siden. Nu lægger man an til at kaste sig ud i det, selv om der fortsat er bøvl andre steder.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Hos Hillerød Kommune valgte man at træde på bremsen i forhold til at implementere KMD Debitor i 2013.

Det skete ganske enkelt, fordi man har set nogle slemme problemer med systemet i andre kommuner.

Men nu lægger man an til at hoppe ud i det, oplyser kommunens CIO, Søren Kristensen.

Faktisk skulle det nye KMD-system tages i brug i januar 2013.

Men nu - i februar 2014 - er man på vippen til at kaste sig ud i det, når det gælder implementering af Debitor-modulet.

"Vi er p.t. i dialog med KMD om at komme videre med implementeringen af Debitormodulet," oplyser han til Computerworld.

"Det er min forventning, at vi i løbet af meget kort tid vil have en endelig aftale med KMD om den videre vej fremad," lyder det fra ham.

Implementeringsplanen

Han understreger, at man ikke er i gang med implementeringen, "men konkret i gang med at planlægge og aftale, hvordan implementeringsplanen skal se ud".

Oprindeligt havde Hillerød Kommune lov til at få modulet implementeret, men valgte altså at springe over, da man kunne fortsætte billigt med den eksisterende løsning.

Hos Helsingør Kommune, der også var hårdt ramt for nogle år tilbage, da Hillerød valgte at træde på bremsen, har man netop oplyst, at der fortsat er problemer.

Denne gang har det dog ikke kostet sygefravær hos personalet, men eksempelvis sendes rykkere ud på 4 kroner, selv om portoen er 6 kroner.

Læs mere om Helsingørs nye problemer med opkrævningssystemet KMD Debitor her.

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S