Efter et års tøven: Kunde vil bruge udskældt it-system

Dansk kommune var nervøs for at implementere udskældt it-system for et års tid siden. Nu lægger man an til at kaste sig ud i det, selv om der fortsat er bøvl andre steder.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Hos Hillerød Kommune valgte man at træde på bremsen i forhold til at implementere KMD Debitor i 2013.

Det skete ganske enkelt, fordi man har set nogle slemme problemer med systemet i andre kommuner.

Men nu lægger man an til at hoppe ud i det, oplyser kommunens CIO, Søren Kristensen.

Faktisk skulle det nye KMD-system tages i brug i januar 2013.

Men nu - i februar 2014 - er man på vippen til at kaste sig ud i det, når det gælder implementering af Debitor-modulet.

"Vi er p.t. i dialog med KMD om at komme videre med implementeringen af Debitormodulet," oplyser han til Computerworld.

"Det er min forventning, at vi i løbet af meget kort tid vil have en endelig aftale med KMD om den videre vej fremad," lyder det fra ham.

Implementeringsplanen

Han understreger, at man ikke er i gang med implementeringen, "men konkret i gang med at planlægge og aftale, hvordan implementeringsplanen skal se ud".

Oprindeligt havde Hillerød Kommune lov til at få modulet implementeret, men valgte altså at springe over, da man kunne fortsætte billigt med den eksisterende løsning.

Hos Helsingør Kommune, der også var hårdt ramt for nogle år tilbage, da Hillerød valgte at træde på bremsen, har man netop oplyst, at der fortsat er problemer.

Denne gang har det dog ikke kostet sygefravær hos personalet, men eksempelvis sendes rykkere ud på 4 kroner, selv om portoen er 6 kroner.

Læs mere om Helsingørs nye problemer med opkrævningssystemet KMD Debitor her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S