Efter et års tøven: Kunde vil bruge udskældt it-system

Dansk kommune var nervøs for at implementere udskældt it-system for et års tid siden. Nu lægger man an til at kaste sig ud i det, selv om der fortsat er bøvl andre steder.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Hos Hillerød Kommune valgte man at træde på bremsen i forhold til at implementere KMD Debitor i 2013.

Det skete ganske enkelt, fordi man har set nogle slemme problemer med systemet i andre kommuner.

Men nu lægger man an til at hoppe ud i det, oplyser kommunens CIO, Søren Kristensen.

Faktisk skulle det nye KMD-system tages i brug i januar 2013.

Men nu - i februar 2014 - er man på vippen til at kaste sig ud i det, når det gælder implementering af Debitor-modulet.

"Vi er p.t. i dialog med KMD om at komme videre med implementeringen af Debitormodulet," oplyser han til Computerworld.

"Det er min forventning, at vi i løbet af meget kort tid vil have en endelig aftale med KMD om den videre vej fremad," lyder det fra ham.

Implementeringsplanen

Han understreger, at man ikke er i gang med implementeringen, "men konkret i gang med at planlægge og aftale, hvordan implementeringsplanen skal se ud".

Oprindeligt havde Hillerød Kommune lov til at få modulet implementeret, men valgte altså at springe over, da man kunne fortsætte billigt med den eksisterende løsning.

Hos Helsingør Kommune, der også var hårdt ramt for nogle år tilbage, da Hillerød valgte at træde på bremsen, har man netop oplyst, at der fortsat er problemer.

Denne gang har det dog ikke kostet sygefravær hos personalet, men eksempelvis sendes rykkere ud på 4 kroner, selv om portoen er 6 kroner.

Læs mere om Helsingørs nye problemer med opkrævningssystemet KMD Debitor her.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Akademikernes A-kasse

Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse