Her er app-udviklernes foretrukne platforme

7.000 app-udviklere svarer i en undersøgelse på, om de er mest til Android, iOS, Windows Phone eller HTML5. Se resultatet her.

Artikel top billede

Den globale app-økonomi havde i 2013 en værdi af rundt regnet 372 milliarder kroner - et tal der vil være steget til 782 milliarder i 2015 ifølge VisionMobile.

Det er konklusionen i en ny rapport fra analysevirksomheden VisionMobile fra London, der beskæftiger sig med mobil-forretningsmodeller og udvikling af mobile løsninger.

Rapporten, der kan downloades her, er baseret på en survey blandt 7.000 udviklere.

Det fremgår blandt andet, at 41 procent af udviklerne nu udvikler til både Android og iOS.

37 procent har Android som den primære platform, mens det for iOS' vedkommende er 32 procent. 14 procent peger på HTML5 som deres vigtigste platform, mens seks procent vælger Windows Phone.

iOS-udviklerne er mest loyale

Ser man på, hvor loyale udviklerne på en given platform er, er det dog iOS, der opnår den bedste vurdering.

Her er det således 59 procent af iOS-udviklerne, der har den som den primære platform, mens det er 52 procent af Android-udviklerne, der har den som den primære platform.

Kun 24 procent af de udviklere, der laver løsninger til Windows Phone, har denne platform som den primære.

"Dette giver mening ud fra et forretningsperspektiv: Mens udviklere måske går efter flere platforme, kræver en sund virksomhed en sund bundlinje, og for de fleste udviklere er der bedre muligheder for at opnå dette med iOS end nogen anden platform," skriver VisionMobile blandt andet.

Så lidt tjener man på en app

Samtidig fremhæves det, at i alt 71 procent af udviklerne laver løsninger til Android.

Det kan man umiddelbart mene er et højt tal, men det skal naturligvis holdes op imod, at Android i de seneste kvartalsopgørelse har haft en markedsandel på mere end 80 procent.

HTML5 er naturligvis også en mulighed for udviklerne, men det er typisk i bestemt sammenhænge, at browserløsningerne bringes i spil, eksempelvis til løsninger, der skal fungere på flere forskellige skærme.

"Udviklere tager HTML5-teknologi i brug på en række forskellige måder: til at udvikle mobile websider, web apps og hybride apps, eller de bruger HTML5-kode i native apps til at fremvise web-indhold," skriver VisionMobile i rapporten, der også konkluderer, at 37 procent af udviklerne i dag udvikler HTML5-løsninger.

Tjener slet ikke nok på apps

Som vi også tidligere har skrevet om her på Computerworld, er det stadig svært for alvor at tjene gode penge på apps.

Ifølge VisionMobile-rapporten er det da også 60 procent af udviklerne, der tjener under 500 dollars per app per måned.

Når udviklerne skal forsøge at lægge en holdbar forretningsstrategi, er det især reklamer i app'en, de fleste satser på.

Den mest markante måde at skabe omsætning på er dog at udvikle sine apps efter en en kontrakt med en kunde. 26 procent af udviklerne tjener ifølge rapporten i dag penge på den måde.

Baseret på en række officielle udmeldinger fra Apple, Google og Microsoft samt tal fra telemarkedet har finansmediet Forbes tidligere regnet sig frem til, at udviklerne hos Apple i gennemsnit tjener 4.000 dollar per app, mens det hos Google er 1.125 dollar og Microsoft 625 dollar.

Tallene dækker dog over, at nogle få apps har en meget høj omsætning, mens rigtig mange apps har en mere beskeden omsætning.

Læs også:

Kæmpe overblik: Her er den store mobil-krig i 2014

Disse apps kan virksomheden (måske) ikke leve uden

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse