Hemmelig Android-plan: Drastisk ændring kan være på vej

Google er tilsyneladende ved at været træt af en særlig problemstilling hos producenterne af Android-produkter. Lækkede informationer peger på, hvordan det skal løses.

Artikel top billede

I Gartners netop offentliggjorte opgørelse over mobil- og smartphonemarkedet i 2013 fremgår det, at Android er det mest solgt operativsystem med en markedsandel 78,4 procent.

iOS lander på 15,6 procent på andenpladsen, og Microsoft indtager tredjepladsen med 3,2 procent.

Men selv om der altså er installeret Android på omkring otte ud af 10 af de smartphones, der sælges på verdensplan, er Android ikke bare Android - der er derimod tale om flere forskellige versioner af styresystemet.

Det brogede Android-billede kan dog måske snart være fortid.

Flere medier, blandt andre Phonearena.com, hævder at være kommet i besiddelse af lækkede informationer, der beskriver, hvordan Google fremover vil indføre en ny politik, der vil begrænse andelen af enheder, der kører ældre versioner af Android.

Nye regler måske på vej

Google har - hvis informationerne er ægte - sendt følgende besked til en eller flere af hardware-producenterne.

"Fra februar 2014 vil Google ikke længere godkende GMS-distribution (Google Mobile Services, red.) på nye Android-produkter, der bliver sendt afsted med ældre platforms-releases."

"Hver enkelt platforms-release vil have et ‘GMS approval window', der typisk lukkes ni måneder efter, at den næste Android platform-release er offentligt tilgængelig."

Google Mobile Services inkluderer blandt andet populære tjenester som Google Maps og Google Play Store.

Det vil derfor give smartphoneproducenten et forklaringsproblem over for kunderne, hvis en ellers relativ ny telefon eksempelvis ikke kan godkendes til Google Play Store, fordi den kører en ældre Android-version.

Her er alle Android-versionerne

Nu ved vi som sagt ikke, om den lækkede information er ægte, men det er en velkendt problemstilling, at Android har været præget af for megen fragmentering - og Google arbejder i øvrigt også løbende på at ændre dette.

Det ses blandt andet ved, at den nyeste version, KitKat, er designet til også at kunne køre på ældre hardware.

En af forklaringerne på, at det til tider kan være en længere proces, fra nye Android-versioner frigives, til de lander på brugerens smartphone eller tablet, er, at det er mobilproducenterne, der justerer versionen og tilpasser den til de konkrete telefoner, før opdateringen sendes ud.

Her er Android-versionerne i dag

Googles udvikler-side (se figur nederst) fremgår det, hvordan udbredelsen af de forskellige Android-versioner er i dag.

Jelly Bean ligger i øjeblikket på 60,7 procent som den mest udbredte version. Andenpladsen indtages af Gingerbread med 20 procent, mens Ice Cream Sandwich har 16 procent.

Den nyeste version af Android, KitKat, er endnu kun at finde på 1,8 procent af de Android-telefoner, der indgår i statistikken - det skyldes dog først og fremmest, at KitKat først blev frigivet til de første produkter i november sidste år.

Læs også:

Alt du skal vide om Android 4.4 KitKat

Sådan indtager Android-telefonerne din arbejdsplads

Her er den mest populære Android-version

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S