Fra afdelingen for åbenlys videnskab: Internettrolde er dårlige mennesker

Onlinedebatter plages alt for ofte af hadefulde fjolser. En gruppe forskere har undersøgt, hvad der er galt med de aggressive og manipulerende internettrolde. Se resultatet her.

Artikel top billede

(Foto: Mike Reed)

Det er ligesom visheden om, at vand er vådt og det faktum, at du bliver både kønnere og mere charmerende efter et par øl - helt åbenlyst sandt.

Alligevel har et hold forskere fra Manitoba Universitet i Canada undersøgt i alt 1.235 personer og gennemgået deres opførsel, når der kommenteres på nettet for at finde personlighedstrækkene for såkaldt internettrolde. Altså folk som hærger kommentarfelterne på nettet med personlige angreb, bevidst fejlagtige kommentarer eller generelt bare prøver at afspore debatten for at skabe splid.

Og resultaterne er slående, men måske knap så overraskende for folk, der ofte læser kommentarer på nettet: Trolde er ikke som os andre.

For i deres rapport, som har det sigende navn "Trolls just want to have fun", dokumenterer forskerne, at personer med en opførsel som en såkaldt internettrold oftere har personlighedstræk, som rammer ind i den såkaldte Dark Tetrad: At man er parat til at manipulere med andre, at man er narcissistisk / selvoptaget, at man savner empati og at man finder glæde i andres lidelse (sadisme).

Den lille gruppe blev dog blandt andet fundet ved, at de svarede ja til spørgsmål som "Jeg kan lide at trolle folk i debatforums eller i kommentarfelter på nettet", "Jeg holder af at genere andre spillere i multiplayer-spil" og "Jo smukkere og ren en ting er, jo mere tilfredsstillende er det at ødelægge".

Heldigvis for os andre var det kun 5,6 procent af deltagerne i studiet som angav, at de nød at opføre sig som en internettrold. Men derfor kan de hurtigt fylde uforholdsmæssigt meget, som talrige danske aviser har fundet ud af.

Læs også om fanboys, spejderdrenge og irriterende Kloge Åger: Her er de værste fjolser online

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S