Er regnearkets tid forbi? Sådan analyserer vi data i dag

Det er slut med at scrolle frem og tilbage i tørre regneark. Nye, visuelle BI-værktøjer giver os et hav af nye muligheder - og medfører en særlig risiko.

Artikel top billede

Power BI til Office 365.

Det er - og vil i stigende grad blive - lettere end nogensinde at lave data-analyser.

Visuelle data-præsentationer, der gør data-analysen markant lettere og mere overskuelig for slutbrugeren, vinder hastigt frem. 

Sådan lyder en af konklusionerne i en ny rapport (PDF) fra Deloitte om trends inden for data-analyser i 2014.

"Letanvendelig software gør komplekse data tilgængelige og forståelige for stort set en hvilken som helst forretningsbruger," skriver Deloitte.

"Fra discovery og visual exploration til identificering af mønstre og sammenhænge; nutidens visualiserings-værktøjer bekræfter let talemåden, at et billede er mere værd end tusind ord. Eller, i dette tilfælde, tal."

Rådgivningsfirmaet forklarer, at det det ikke mindst gælder inden for big data, hvor visualiseringen af komplekse og ustrukturerede data kan bane vejen for en helt ny indsigt i forretningens nuværende og potentielt kommende aktiviteter.

"Det er forklaringen på, at visuelt orienterede værktøjer vinder frem i mange big data-applikationer. Brugerne får mulighed for at forstå, udforske, dele og anvende data effektivt og i fællesskab - ofte uden at der er behov for professionelle analysefolk."

Her kan du få problemer

Deloitte mener dog også, at denne udvikling medfører en risiko for, at brugerne vælger de polerede grafer frem for mere grundige analyser og derfor potentielt kan komme frem til forkerte resultater.

"Visuelle analyser giver ikke mening til alle beslutninger, og nogle visualiseringer skaber simpelthen ikke klarhed over data."

"Nogle gange giver det mening at fremvise resultater som gode gamle tal, og prangende visualiseringer skaber bare støj," skriver Deloitte i rapporten.

Der findes en stribe leverandører af BI- og big data-værktøjer, og de fleste af dem har visuelle data-analyser som et af de store fokusområder.

Senest har Microsoft lanceret sit Power BI til Office 365, hvor visualiseringen af data er det store salgsargument.

Det betyder dog ikke, at det er slut med det klassiske Excel-ark, for det er stadig der, dataene opsamles, før de kan præsenteres på en mere interaktiv og visuel måde via Power BI.

Læs også:

Klar til big data? Her skal du investere i ny teknologi

Big data afmystificeret: Sådan kommer du i gang

Her er Microsofts BI til Office 365: Sådan fungerer det

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S