Sådan kan Facebooks køb af WhatsApp ramme telebranchen

Facebooks milliard-opkøb af WhatsApp, der lader brugerne sende beskeder gratis, kan få konsekvenser for teleselskaberne.

Artikel top billede

(Foto: John W. McDonough)

En dårlig nyhed for teleselskaberne.

Sådan beskriver Forrester-analytiker Dan Bieler nyheden om, at Facebook køber WhatsApp for et beløb, der svarer til omkring 100 milliarder kroner.

WhatsApp har hele 450 millioner brugere - til trods for at virksomheden kun har 55 ansatte og fem år på bagen. Og der kommer endnu en million brugere til hver eneste dag.

Facebook har naturligvis en plan med opkøbet - læs mere om den her - men det er ikke kun de to implicerede selskaber, der påvirkes af handlen.

Dan Bieler fra Forrester ser i en kommentar til handlen denne konsekvens for teleselskaberne:

"Facebooks køb af WhatsApp viser, at markedet for beskeder er langt fra dødt. Men det er blevet værre for teleselskaberne."

"Det faktum, at Facebook lægger 19 milliarder dollar på bordet, heraf fire milliarder dollar i kontanter, for en global besked-tjeneste med 55 ansatte, bør skræmme teleselskaberne med deres millioner af medarbejdere og høje omkostningsstrukturer."

Hvem har magten over data?

Han forklarer, at tjenester som WhatsApp, Line, KakaoTalk, WeChat og Viber allerede har skubbet teleselskaberne væk fra et dybere engagement med kunderne.

En af udfordringerne for teleselskaberne er også, at det med disse tjenester ikke kun er teleselskaberne, der kan analysere bruger-adfæren ud fra data og på den måde finde vej til nye forretningsområder.

I stedet havner mere og mere af den viden og indsigt hos eksempelvis en tjeneste om WhatsApp.

"Det er det, der gør denne her aftale så farlig," skriver Dan Bieler.

"Jeg ser en klar risiko for teleselskaber: Ultimativt kan de måske stå tilbage med at sælge flat-rate data og give ubegrænset adgang til gratis SMS'er," fortsætter han.

I forhold til SMS'erne er det dog efterhånden nogle år siden, at de forsvandt som en af de store indtjeningskilder hos de danske teleselskaber.

I stedet kappes selskaberne herhjemme i dag om at kunne levere de hurtigste data-forbindelser med de bedste indholdspakker - læs mere om den konkurrence-situation her.

Netop spørgsmålet om, hvad teleselskabernes rolle bliver på fremtidens telemarked, diskuteres i næste uge i Barcelona til Mobile World Congress.

Her er i øvrigt både Mark Zuckerberg fra Facebook og WhatsApps stifter til stede.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Derfor betaler Facebook 100 milliarder for firma med 50 ansatte - her er planen

Facebook køber kæmpe-konkurrent for 100 milliarder kroner

Fem vigtige ting: Det satser dit teleselskab på i 2014

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse