Nokia-boss bliver sat i spidsen for Xbox

Den tidligere Nokia-chef får angiveligt nyt job.

Artikel top billede

(Foto: NOKIA /)

Microsoft er snart ved at være i mål med ledelseskabalen efter, at Satya Nadella overtog førertrøjen efter Steve Ballmer i starten af denne måned.

Et job som Stephen Elop ellers var på udkig efter.

Læs mere her: Her er Microsofts nye topboss - afløser Steve Ballmer

Nu fortæller Polygon og The Verge, at der også er fundet et andet direktørsæde til den tidligere Nokia-chef. Den information har medierne fra et internt notat. 

Stephen Elop får ansvaret for den afdeling, der hedder "Devices and Studios."

Derved får han ansvaret for Surface, Xbox og Microsofts spiludvikling, skriver de to medier.

Kvinde ud i kulden

Hvis de har ret, så betyder det også, at Stephen Elop skubber Julie Larson-Green ud i kulden.

Hun blev nemlig ansat i hans kommende stilling i fjor.

Hun bliver i stedet 'degraderet' til Chief Experience Officer for Microsofts afdeling for apps og tjenester.

Derved vil hendes ansvar blive eksempelvis Skype, Bing og Office.

Julie Larson-Green har da heller ikke haft det ubetinget nemt i jobbet.

Gamerne har haft svært ved at acceptere en kvinde som Xbox-chef, og hun har været udsat for heftig beskydning fra den kant.

Læs også:
Her er Microsofts nye topboss - afløser Steve Ballmer

Bill Gates trækker sig - forlader vigtig post i Microsoft

Langvarig chefjagt koster Ballmer og Gates milliarder af kroner

Favorit siger nej til CEO-job i Microsoft: Vil ikke afløse Ballmer

Gates sælger ud: Her er Microsofts kommende største aktionær

Elop lagt på is: To favoritter tilbage til topstillingen i Microsoft

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job