Nokia-boss bliver sat i spidsen for Xbox

Den tidligere Nokia-chef får angiveligt nyt job.

Artikel top billede

(Foto: NOKIA /)

Microsoft er snart ved at være i mål med ledelseskabalen efter, at Satya Nadella overtog førertrøjen efter Steve Ballmer i starten af denne måned.

Et job som Stephen Elop ellers var på udkig efter.

Læs mere her: Her er Microsofts nye topboss - afløser Steve Ballmer

Nu fortæller Polygon og The Verge, at der også er fundet et andet direktørsæde til den tidligere Nokia-chef. Den information har medierne fra et internt notat. 

Stephen Elop får ansvaret for den afdeling, der hedder "Devices and Studios."

Derved får han ansvaret for Surface, Xbox og Microsofts spiludvikling, skriver de to medier.

Kvinde ud i kulden

Hvis de har ret, så betyder det også, at Stephen Elop skubber Julie Larson-Green ud i kulden.

Hun blev nemlig ansat i hans kommende stilling i fjor.

Hun bliver i stedet 'degraderet' til Chief Experience Officer for Microsofts afdeling for apps og tjenester.

Derved vil hendes ansvar blive eksempelvis Skype, Bing og Office.

Julie Larson-Green har da heller ikke haft det ubetinget nemt i jobbet.

Gamerne har haft svært ved at acceptere en kvinde som Xbox-chef, og hun har været udsat for heftig beskydning fra den kant.

Læs også:
Her er Microsofts nye topboss - afløser Steve Ballmer

Bill Gates trækker sig - forlader vigtig post i Microsoft

Langvarig chefjagt koster Ballmer og Gates milliarder af kroner

Favorit siger nej til CEO-job i Microsoft: Vil ikke afløse Ballmer

Gates sælger ud: Her er Microsofts kommende største aktionær

Elop lagt på is: To favoritter tilbage til topstillingen i Microsoft

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

Sydjylland

Banedanmark

License Manager - Genopslag

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen