Nokia-boss bliver sat i spidsen for Xbox

Den tidligere Nokia-chef får angiveligt nyt job.

Artikel top billede

(Foto: NOKIA /)

Microsoft er snart ved at være i mål med ledelseskabalen efter, at Satya Nadella overtog førertrøjen efter Steve Ballmer i starten af denne måned.

Et job som Stephen Elop ellers var på udkig efter.

Læs mere her: Her er Microsofts nye topboss - afløser Steve Ballmer

Nu fortæller Polygon og The Verge, at der også er fundet et andet direktørsæde til den tidligere Nokia-chef. Den information har medierne fra et internt notat. 

Stephen Elop får ansvaret for den afdeling, der hedder "Devices and Studios."

Derved får han ansvaret for Surface, Xbox og Microsofts spiludvikling, skriver de to medier.

Kvinde ud i kulden

Hvis de har ret, så betyder det også, at Stephen Elop skubber Julie Larson-Green ud i kulden.

Hun blev nemlig ansat i hans kommende stilling i fjor.

Hun bliver i stedet 'degraderet' til Chief Experience Officer for Microsofts afdeling for apps og tjenester.

Derved vil hendes ansvar blive eksempelvis Skype, Bing og Office.

Julie Larson-Green har da heller ikke haft det ubetinget nemt i jobbet.

Gamerne har haft svært ved at acceptere en kvinde som Xbox-chef, og hun har været udsat for heftig beskydning fra den kant.

Læs også:
Her er Microsofts nye topboss - afløser Steve Ballmer

Bill Gates trækker sig - forlader vigtig post i Microsoft

Langvarig chefjagt koster Ballmer og Gates milliarder af kroner

Favorit siger nej til CEO-job i Microsoft: Vil ikke afløse Ballmer

Gates sælger ud: Her er Microsofts kommende største aktionær

Elop lagt på is: To favoritter tilbage til topstillingen i Microsoft

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Context& om AI: AI accelererer. Organisationen bremser.

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)