Bill Gates trækker sig - forlader vigtig post i Microsoft

Bill Gates ude som formand for Microsoft. Indtræder i aktiv rolle i selskabet.

Artikel top billede

Microsofts stifter og bestyrelsesformand, Bill Gates, stopper som formand for selskabet, der forlængst har gjort ham til verdens rigeste person.

Det sker i forbindelse med Microsofts udnævnelse af Satya Nadella som ny topchef for selskabet, hvor han skal afløse Steve Ballmer.

Det kan du læse mere om her: Her er Microsofts nye topboss.

Det betyder dog ikke, at Bill Gates er færdig i selskabet endnu.

Han tiltræder nemlig i forbindelse med chef-skiftet en rolle som 'teknologisk rådgiver' - technical advisor - for den nye topchef.

Dermed fastholder Bill Gates i et stykke tid endnu sin solide indflydelse på selskabet, efter han i en årrække har begrænset sin arbejdsindsats i Microsoft.

Bill Gates har nemlig i en årrække helliget sig sit filantropiske arbejde i The Bill & Melissa Gates Foundation.

Skubbet i baggrunden

Dette arbejde bliver nu midlertidigt skubbet i baggrunden, når Bill Gates skal hjælpe Satya Nadella på plads i virksomheden.

"Det glæder mig, at Satya har bedt mig om at øge min indsats i selskabet ganske betragteligt," siger Bill Gates.

Læs også: Her er de seks vigtigste opgaver for Microsofts nye topchef

Han siger, at han i den kommende tid vil bruge mere end en tredjedel af sin arbejdstid på at møde med udviklings-hold.

"Det bliver sjovt at skulle være med til at definere den næste runde af produkter," siger han.

Microsofts nye formand bliver John Thompson, der har siddet i selskabets bestyrelse siden februar 2012.

Bill Gates har længe været i gang med at nedbringe sin ejerandel af Microsoft, hvor han inden længe står til at miste sin position som selskabets største enkeltaktionær.

Det kan du læse mere om her: Gates sælger ud: Her er Microsofts kommende største aktionær.

Topkandidat trak sig

Der har gennem de seneste måneder været adskillige bud fremme på de personer, der stod til at kunne afløse Steve Ballmer.

Microsofts ansættelsesudvalg lagde angiveligt ud med en bruttoliste med 100 mulige kandidater, som gradvist er blevet gjort mindre.

Det så længe ud til, at Fords topchef, Alan Mulally, var ansættelsesudvalgets topkandidat.

Han meddelte imidlertid i december, at han ikke var interesseret i stillingen alligevel.

Det kan du læse mere om her: Topkandidat ude af kapløbet som topchef for Microsoft.

Læs også: Derfor er Bill Gates en færdig mand i Microsoft

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen