Kæmpe it-drama med ufine tricks skal nu filmatiseres

Vi har set film om Facebook, Apple samt Google, og nu vil Hollywood filmatisere et af de største it-dramaer fra 1990'erne.

Artikel top billede

Bogen Console Wars med undertitlen Sega, Nintendo, and a Battle that Defined a Generation bliver udgangspunktet for en ny film om den store konsolkrig i 1990'erne.

Det er dog først til maj, at Blake J. Harris' bog sættes til salg, og den er baseret på hundredvis af interview, som forfatteren har foretaget med nuværende og tidligere ansatte i spilindustrien.

Console Wars
handler om Nintendo, der sad tungt på konsolmarkedet for over 20 år siden, mens Sega forsøgte at mase sig ind.

Det førte til en hidsig kamp om markedsandele i en slags David mod Goliat-duel, hvor der var plads til ufine tricks.

Bogen handler især om Tom Kalinske, der ikke havde erfaring med konsolspil, men som alligevel stod i spidsen for underdog'en Sega, og med utraditionelle midler fik succes.

Ingen dato klar

Sony har købt rettighederne til filmatiseringen, og det bliver Seth Rogen and Evan Goldberg - kendt for "Knocked Up" og "Superbad" - som skal instruere.

De skriver manuskriptet på baggrund af bogen, som de allerede har haft fingre i, da de står som forfattere til forordet.

Bogen beskrives som en business thriller. Scott Rudin er med til at producere filmen, og han har tidligere haft succes med blandt andre "No Country for Old Men", "The Social Network" og "Moneyball".

Der er endnu ingen dato for, hvornår filmen skal optages, eller hvornår den lander i biograferne.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird