Kæmpe it-drama med ufine tricks skal nu filmatiseres

Vi har set film om Facebook, Apple samt Google, og nu vil Hollywood filmatisere et af de største it-dramaer fra 1990'erne.

Artikel top billede

Bogen Console Wars med undertitlen Sega, Nintendo, and a Battle that Defined a Generation bliver udgangspunktet for en ny film om den store konsolkrig i 1990'erne.

Det er dog først til maj, at Blake J. Harris' bog sættes til salg, og den er baseret på hundredvis af interview, som forfatteren har foretaget med nuværende og tidligere ansatte i spilindustrien.

Console Wars
handler om Nintendo, der sad tungt på konsolmarkedet for over 20 år siden, mens Sega forsøgte at mase sig ind.

Det førte til en hidsig kamp om markedsandele i en slags David mod Goliat-duel, hvor der var plads til ufine tricks.

Bogen handler især om Tom Kalinske, der ikke havde erfaring med konsolspil, men som alligevel stod i spidsen for underdog'en Sega, og med utraditionelle midler fik succes.

Ingen dato klar

Sony har købt rettighederne til filmatiseringen, og det bliver Seth Rogen and Evan Goldberg - kendt for "Knocked Up" og "Superbad" - som skal instruere.

De skriver manuskriptet på baggrund af bogen, som de allerede har haft fingre i, da de står som forfattere til forordet.

Bogen beskrives som en business thriller. Scott Rudin er med til at producere filmen, og han har tidligere haft succes med blandt andre "No Country for Old Men", "The Social Network" og "Moneyball".

Der er endnu ingen dato for, hvornår filmen skal optages, eller hvornår den lander i biograferne.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S