Snowden: Millioner af uskyldiges webcam-billeder indsamlet

Millionvis af webcam-chatbrugere blev hemmeligt optaget, hvorefter billederne blev gemt hos en efterretningstjeneste. Et helt nyt niveau af overvågning, bliver fremgangsmåden kaldt.

Artikel top billede

Flere hundredetusinder af de indsamlede billeder fra Yahoo-webcam-chats indeholder 'ikke ønsket seksuelt indhold".

Millionvis af webcam-billeder er blevet indsamlet hos intetanende Yahoo-brugere.

Det foregik i perioden fra 2008 til 2010, og det var den britiske efterretningstjeneste GCHQ (Government Communications Headquarters), der indsamlede de mange billeder.

Alene i et halvt år i 2008 indsamlede efterretningstjenesten omkring 1,8 millioner webcam-billeder fra Yahoo-brugerne i en overvågningsoperation, der gik under kodenavnet 'Optic Nerve'.
 
Flere af billederne var af seksuel karakter, og den britiske indsamling af webcam-billeder blev foretaget hos millionvis af Yahoo-brugere, der var uden for mistanke for at have gjort noget som helst forkert.

GCHQ fik hjælp af sine amerikanske efterretningskolleger i NSA til at opfange og gemme billederne, skriver The Guardian, som rapporterer om billedindsamlingen fra de hemmelige dokumenter, som whistlebloweren Edward Snowden har afleveret til avisen.

Her er den bedste vinkel

I 2012 var den britiske overvågningsoperation 'Optic Nerve' stadig aktiv, og de mange millioner billeder blev blandt andet brugt til forsøg med ansigtsgenkendelse for at finde frem til både kendte og ukendte trusler mod landets sikkerhed.

"Ansigtsgenkendelse har potentialet til at hjælpe med at udvælge brugbare billeder til 'forbryderbilleder', eller til vurdering af ansigtsgenkendelse ved vinklen på ansigtet. De bedste billeder er dem, hvor personens ansigt er oprejst og peger mod kameraet," lyder det fra den hemmelige rapport.

Den systematiske og visuelle overvågning af folk hjemme i deres egne stuer, bringer visse billeder frem af den totale overvågning i George Orwells roman '1984', hvor alle indbyggere har Big Brothers altseende øjne på permanent besøg i privaten.

I GCHQ-indsamlingen af millionvis af webcam-billeder fra Yahoo-brugerne er forskellen dog, at personerne på billederne intet har vidst om overvågningen fra deres egne webcams.

Sådan foregik det

Indsamlingen foregik ved, at der blev taget og gemt et skærmbillede hvert femte minut for at leve op til visse menneskerettighedskonventioner, og fordi GCHQ's serverere ikke skulle blive overbebyrdede med fuldkomne webcam-chat-filer.

Op mod 11 procent af de indsamlede billeder var af 'uønsket seksuel karakter', og GCHQ har ifølge The Guardian haft sit hyr med at holde disse billeder væk fra de ansatte i efterretningstjenesten.

GCHQ har insisteret på, at indsamlingen og lagringen af de mange millioner webcam-billeder har været nødvendige, afpassede og inden for den britiske lovgivning.

Nyt overvågnings-niveau

Oven på afsløringen af billedindsamlingen fra Yahoo-chats, har internetselskabet reageret med vrede.

"Vi har ikke været opmærksomme - eller ville tolere - disse aktiviteter. Hvis denne rapport er rigtig, så repræsenterer den et helt nyt niveau for overtrædelser af folks privatliv, der er komplet uacceptabelt," lyder det fra en Yahoo-talsperson til The Guardian.

Hun opfordrer på det kraftigste alle verdens regeringer til at udforme deres overvågningslovgivning, som flere teknologifirmaer har opfordret til for nogle få måneder siden.

Søgeselskabet Yahoo understreger, at det vil fortsætte med at kryptere sine services, så brugerne fortsat kan stole på, at deres privatliv er sikkert på Yahoos forskellige services.

Tidligere har Computerworld beskrevet, hvordan man kan beskytte sig selv mod denne form for webcam-overvågning. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Put plaster på dit webcam - det gør eksperterne

Sådan foretog NSA ulovlig spionage mod Danmark

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Statens IT

Teamleder til Servicedesk Aalborg

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S