Snowden: Millioner af uskyldiges webcam-billeder indsamlet

Millionvis af webcam-chatbrugere blev hemmeligt optaget, hvorefter billederne blev gemt hos en efterretningstjeneste. Et helt nyt niveau af overvågning, bliver fremgangsmåden kaldt.

Artikel top billede

Flere hundredetusinder af de indsamlede billeder fra Yahoo-webcam-chats indeholder 'ikke ønsket seksuelt indhold".

Millionvis af webcam-billeder er blevet indsamlet hos intetanende Yahoo-brugere.

Det foregik i perioden fra 2008 til 2010, og det var den britiske efterretningstjeneste GCHQ (Government Communications Headquarters), der indsamlede de mange billeder.

Alene i et halvt år i 2008 indsamlede efterretningstjenesten omkring 1,8 millioner webcam-billeder fra Yahoo-brugerne i en overvågningsoperation, der gik under kodenavnet 'Optic Nerve'.
 
Flere af billederne var af seksuel karakter, og den britiske indsamling af webcam-billeder blev foretaget hos millionvis af Yahoo-brugere, der var uden for mistanke for at have gjort noget som helst forkert.

GCHQ fik hjælp af sine amerikanske efterretningskolleger i NSA til at opfange og gemme billederne, skriver The Guardian, som rapporterer om billedindsamlingen fra de hemmelige dokumenter, som whistlebloweren Edward Snowden har afleveret til avisen.

Her er den bedste vinkel

I 2012 var den britiske overvågningsoperation 'Optic Nerve' stadig aktiv, og de mange millioner billeder blev blandt andet brugt til forsøg med ansigtsgenkendelse for at finde frem til både kendte og ukendte trusler mod landets sikkerhed.

"Ansigtsgenkendelse har potentialet til at hjælpe med at udvælge brugbare billeder til 'forbryderbilleder', eller til vurdering af ansigtsgenkendelse ved vinklen på ansigtet. De bedste billeder er dem, hvor personens ansigt er oprejst og peger mod kameraet," lyder det fra den hemmelige rapport.

Den systematiske og visuelle overvågning af folk hjemme i deres egne stuer, bringer visse billeder frem af den totale overvågning i George Orwells roman '1984', hvor alle indbyggere har Big Brothers altseende øjne på permanent besøg i privaten.

I GCHQ-indsamlingen af millionvis af webcam-billeder fra Yahoo-brugerne er forskellen dog, at personerne på billederne intet har vidst om overvågningen fra deres egne webcams.

Sådan foregik det

Indsamlingen foregik ved, at der blev taget og gemt et skærmbillede hvert femte minut for at leve op til visse menneskerettighedskonventioner, og fordi GCHQ's serverere ikke skulle blive overbebyrdede med fuldkomne webcam-chat-filer.

Op mod 11 procent af de indsamlede billeder var af 'uønsket seksuel karakter', og GCHQ har ifølge The Guardian haft sit hyr med at holde disse billeder væk fra de ansatte i efterretningstjenesten.

GCHQ har insisteret på, at indsamlingen og lagringen af de mange millioner webcam-billeder har været nødvendige, afpassede og inden for den britiske lovgivning.

Nyt overvågnings-niveau

Oven på afsløringen af billedindsamlingen fra Yahoo-chats, har internetselskabet reageret med vrede.

"Vi har ikke været opmærksomme - eller ville tolere - disse aktiviteter. Hvis denne rapport er rigtig, så repræsenterer den et helt nyt niveau for overtrædelser af folks privatliv, der er komplet uacceptabelt," lyder det fra en Yahoo-talsperson til The Guardian.

Hun opfordrer på det kraftigste alle verdens regeringer til at udforme deres overvågningslovgivning, som flere teknologifirmaer har opfordret til for nogle få måneder siden.

Søgeselskabet Yahoo understreger, at det vil fortsætte med at kryptere sine services, så brugerne fortsat kan stole på, at deres privatliv er sikkert på Yahoos forskellige services.

Tidligere har Computerworld beskrevet, hvordan man kan beskytte sig selv mod denne form for webcam-overvågning. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Put plaster på dit webcam - det gør eksperterne

Sådan foretog NSA ulovlig spionage mod Danmark

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S