Her er de så: TDC's to nye vigtige koncerndirektører

TDC har nu fundet erstatninger til to vigtige koncerndirektør-poster. Se her, hvem der kommer til at stå i spidsen for TDC på de to centrale områder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Der bliver nu knap så tomt på direktionsgangen hos TDC.

Den danske telegigant meddeler at have fundet ud af, hvem der skal stå i spidsen for koncernens to store erhvervsområder, Erhverv og Nordic/Wholesale.

Jens Munch-Hansen bliver ny koncerndirektør for Erhverv.

Han afløser Eva Berneke, der har valgt at sige ja til at blive administrerende direktør i KMD.

Asger Hattel afløser Jens Munch-Hansen som koncerndirektør for TDC Nordic og Wholesale.

Begge de to nye koncerndirektører er hentet internt, skriver TDC i en pressemeddelelse.

"Vi sikrer os, at vi får to stærke profiler, som kender TDC indefra, samtidig med at de begge kommer med friske øjne på deres respektive områder," udtaler koncernchef Carsten Dilling.

Her kommer de fra

Jens Munch-Hansen har været i TDC siden 2009 og har blandt andet en baggrund som administrerende direktør for IBM i Norden og som Vice President for IBM Sales and Business Development North East Europe, skriver TDC.

Asger Hattel kom i 2009 til TDC som direktør i Erhverv. Han har tidligere været i GN Resound, heraf to år som CEO for GN Resound i Australien, og han har også en baggrund som konsulent og associate partner i McKinsey.

Begge de to nye koncerndirektører tiltræder den 1. marts 2014.

Urolig tid for TDC

TDC har i de seneste måneder været præget af usædvanlig stor udskiftning på direktør-posterne.

Først var det koncerndirektør Eva Berneke fra TDC Erhverv, der sagde op i TDC, fordi hun skal være ny topchef i KMD.

Derefter var det en anden af TDC's absolutte topchefer, koncerndirektør Anders Jensen fra consumer-delen, der også valgte at sige op.

Også udviklingsdirektøren i TDC, Anders Blauenfeldt, forlader TDC.

Særligt de to koncerndirektør-afgange i TDC er blevet kaldt "tæt på en katastrofe."

Samtidig med uroen på ledelsesgangene er det kommet frem, at der også er intern uro blandt medarbejderne i TDC.

Det fremgår af en intern meddelelse til TDC-medarbejderne, at selskabet vil overveje "partnerskaber, outsource eller offshore" på en stribe nye områder.

"Det er klart, at vi som medarbejdernes repræsentanter er bekymrede for denne udvikling," lyder en kommentar fra en medarbejderrepræsentant.

Computerworld spurgte for nylig Carsten Dilling, hvordan det påvirker TDC, at flere af de mest centrale direktører stopper nu?

"Når man har en virksomhed med cirka 500 chefer og ledere, er der selvfølgelig noget dynamik ud og ind af det system. Det er ikke unaturligt, at nogle af vores allerdygtigste chefer, når de føler, at de har lavet det stykke arbejde, de er rigtig gode til, gerne vil videre - og i øvrigt får nogle rigtig attraktive jobtilbud," svarede han blandt andet.

Læs hele interviewet med Carsten Dilling her.

Her er den nye TDC-direktion

Jens Munch-Hansen og Asger Hattel tiltræder den 1. marts 2014.

TDC-direktionen består herefter af:

Carsten Dilling; koncernchef og Group CEO

Pernille Erenbjerg; koncerndirektør og Group CFO

Johan Kirstein Brammer; koncerndirektør for TDC Consumer og Group CMO

Peter Trier Schleidt; koncerndirektør for TDC Operations og Group COO

Jens Munch-Hansen; koncerndirektør for TDC Erhverv

Asger Hattel; koncerndirektør for TDC Wholesale og TDC Nordic

Jens Aaløse; koncerndirektør for TDC Channels

Miriam Igelsø Hvidt; koncerndirektør for TDC HR og Stakeholder Relations

Læs også:

TDC's Carsten Dilling: Derfor er vi gode til at effektivisere

Derfor er to TDC-direktørers exit "tæt på en katastrofe

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job