Her er de så: TDC's to nye vigtige koncerndirektører

TDC har nu fundet erstatninger til to vigtige koncerndirektør-poster. Se her, hvem der kommer til at stå i spidsen for TDC på de to centrale områder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Der bliver nu knap så tomt på direktionsgangen hos TDC.

Den danske telegigant meddeler at have fundet ud af, hvem der skal stå i spidsen for koncernens to store erhvervsområder, Erhverv og Nordic/Wholesale.

Jens Munch-Hansen bliver ny koncerndirektør for Erhverv.

Han afløser Eva Berneke, der har valgt at sige ja til at blive administrerende direktør i KMD.

Asger Hattel afløser Jens Munch-Hansen som koncerndirektør for TDC Nordic og Wholesale.

Begge de to nye koncerndirektører er hentet internt, skriver TDC i en pressemeddelelse.

"Vi sikrer os, at vi får to stærke profiler, som kender TDC indefra, samtidig med at de begge kommer med friske øjne på deres respektive områder," udtaler koncernchef Carsten Dilling.

Her kommer de fra

Jens Munch-Hansen har været i TDC siden 2009 og har blandt andet en baggrund som administrerende direktør for IBM i Norden og som Vice President for IBM Sales and Business Development North East Europe, skriver TDC.

Asger Hattel kom i 2009 til TDC som direktør i Erhverv. Han har tidligere været i GN Resound, heraf to år som CEO for GN Resound i Australien, og han har også en baggrund som konsulent og associate partner i McKinsey.

Begge de to nye koncerndirektører tiltræder den 1. marts 2014.

Urolig tid for TDC

TDC har i de seneste måneder været præget af usædvanlig stor udskiftning på direktør-posterne.

Først var det koncerndirektør Eva Berneke fra TDC Erhverv, der sagde op i TDC, fordi hun skal være ny topchef i KMD.

Derefter var det en anden af TDC's absolutte topchefer, koncerndirektør Anders Jensen fra consumer-delen, der også valgte at sige op.

Også udviklingsdirektøren i TDC, Anders Blauenfeldt, forlader TDC.

Særligt de to koncerndirektør-afgange i TDC er blevet kaldt "tæt på en katastrofe."

Samtidig med uroen på ledelsesgangene er det kommet frem, at der også er intern uro blandt medarbejderne i TDC.

Det fremgår af en intern meddelelse til TDC-medarbejderne, at selskabet vil overveje "partnerskaber, outsource eller offshore" på en stribe nye områder.

"Det er klart, at vi som medarbejdernes repræsentanter er bekymrede for denne udvikling," lyder en kommentar fra en medarbejderrepræsentant.

Computerworld spurgte for nylig Carsten Dilling, hvordan det påvirker TDC, at flere af de mest centrale direktører stopper nu?

"Når man har en virksomhed med cirka 500 chefer og ledere, er der selvfølgelig noget dynamik ud og ind af det system. Det er ikke unaturligt, at nogle af vores allerdygtigste chefer, når de føler, at de har lavet det stykke arbejde, de er rigtig gode til, gerne vil videre - og i øvrigt får nogle rigtig attraktive jobtilbud," svarede han blandt andet.

Læs hele interviewet med Carsten Dilling her.

Her er den nye TDC-direktion

Jens Munch-Hansen og Asger Hattel tiltræder den 1. marts 2014.

TDC-direktionen består herefter af:

Carsten Dilling; koncernchef og Group CEO

Pernille Erenbjerg; koncerndirektør og Group CFO

Johan Kirstein Brammer; koncerndirektør for TDC Consumer og Group CMO

Peter Trier Schleidt; koncerndirektør for TDC Operations og Group COO

Jens Munch-Hansen; koncerndirektør for TDC Erhverv

Asger Hattel; koncerndirektør for TDC Wholesale og TDC Nordic

Jens Aaløse; koncerndirektør for TDC Channels

Miriam Igelsø Hvidt; koncerndirektør for TDC HR og Stakeholder Relations

Læs også:

TDC's Carsten Dilling: Derfor er vi gode til at effektivisere

Derfor er to TDC-direktørers exit "tæt på en katastrofe

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job