Tidligere SAS-topchef nødlander med it-firma

Med en tidligere SAS-topchef i bestyrelsen afvikles et it-firma, der har haft det meget svært. I stedet vil man lette med et firma født ud af Just Eat-familien.

Artikel top billede

Firmaet Deducta, der opbyggede hjemmesider og ydede rådgivning omkring blandt andet søgemaskineoptimering til primært store kunder, er under afvikling.

Det oplyser selskabets advokat og nuværende formelle direktør, Morten Wind Lindegaard.

"Vi har valgt at lukke firmaet ned," fortæller han til Computerworld.

Den tidligere direktør er blevet afskediget, ligesom tidligere forsøg på at rette firmaet op siden 2011 er mislykkedes og har ført til andre direktørers exit.

Tidligere SAS-boss i bestyrelsen

Advokat og bestyrelsesmedlem Morten Wind Lindegaard, der sidder i bestyrelsen sammen med tidligere SAS-topchef Jørgen Lindegaard og HP-manden Henrik Søndergaard, forklarer, at lukningen simpelthen skyldes, at der ikke er et marked for de store kunder.

"Selskabet havde få store kunder og ydede konsulentbistand og rådgivning. Men det er der ikke et marked for," siger han.

I stedet vil bestyrelsen satse på et selskab med et andet fokus.

I begyndelsen af 2013 købte man nemlig firmaet Just Search, der er født ud af Just Eat-familien.

Selskabet hedder i dag Deducta Search.

"Her er i højere grad tale om volumensalg i relation til søgemaskineoptimering og standardiserede, men kundetilpassede, hjemmesider. Et produkt som langt bedre passer til et marked med hård konkurrence på pris og performance," fortæller han.

"Denne forretning vokser markant, og det vil vi satse på i fremtiden," lyder det.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S