Hvor dum kan man være: HTML - er det ikke en kønssygdom?

En amerikansk online-virksomhed har spurgt flere tusinde amerikanere, hvad en masse it-forkortelser og -udtryk står for. Få dig her et billigt grin over besvarelserne.

Artikel top billede

It-verdenen skorter ikke ligefrem på forkortelser, og somme tider kan det være ret svært at gennemskue eller gætte, hvad der gemmer sig bag to-tre-fire-bogstavsforkortelserne.

Hvor svært har det amerikanske kuponselskab Vouchercloud sat sig for at undersøge for at finde ud af, hvor meget teknisk indsigt den almindelige amerikaner har.

Og resultaterne skal nok søsætte en krusning eller to i mundvigen på en rutineret it-medarbejder rundt omkring på kloden.

For undersøgelsen med 2.392 respondenter med kvinder og mænd over 18 år viser, at 11 procent af de adspurgte troede, at HTML var en seksuelt overført sygdom og altså ikke retteligt et opmærkningssprog (HyperText Markup Language) til at strukturere indhold på en hjemmeside med.

Det skriver Los Angeles Times.

Gigabyte er et sydamerikansk insekt

Andre svar fra undersøgelsen viser også, at der nok skal øves lidt på it-termerne i det amerikanske.

Her er udvalgte resultater fra undersøgelsen af amerikanernes teknologi-viden:

- 42 procent mener, at 'motherboard' er dækket på et skib og altså ikke et bundkort til en computer.

- 27 procent tror, at 'gigabyte' er et sydamerikansk insekt og dermed udelukker de alt, der har at gøre med data-storage.

- 23 procent tror, at 'MP3' er en Star Wars-robot og ikke lydkomprimeringsstandard.

- 18 procent peger på, at 'blu-ray' er et havdyr og altså ikke et disc-format.

- 15 procent mener, at ordet 'software' dækker over komfortabel beklædning.

- 12 procent af de adspurgte vurderer, at 'USB' er en forkortelse for et europæisk land.

Slutteligt kunne 77 procent ikke gætte, hvad forkortelsen SEO stod for. Vi kan afsløre, at det står for Search Engine Optimization (søgemaskineoptimering).

Jo, teknologi-viden er vigtigt

Ifølge Los Angeles Times har Vouchercloud spurgt sine respondenter, uden at respondenterne vidste, at deres teknologividen blev testet.

De tekniske spørgsmål er blevet stillet blandt ikke-tekniske forespørgsler, hvor respondenterne så havde tre muligheder at vælge ud fra.

Så der er sikkert også nogle blandt besvarelserne, der har gættet sig frem til det rigtige svar.

Trods de mange forkerte og lattervækkende besvarelser mener flertallet i undersøgelsen, at teknologividen er vigtigt i dagens samfund.

Læs også: 
Test dig selv: Hvor dygtig er du egentlig til it?

Quiz: Hvor meget ved du om iPhone? Test dig selv

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S