Hvor dum kan man være: HTML - er det ikke en kønssygdom?

En amerikansk online-virksomhed har spurgt flere tusinde amerikanere, hvad en masse it-forkortelser og -udtryk står for. Få dig her et billigt grin over besvarelserne.

Artikel top billede

It-verdenen skorter ikke ligefrem på forkortelser, og somme tider kan det være ret svært at gennemskue eller gætte, hvad der gemmer sig bag to-tre-fire-bogstavsforkortelserne.

Hvor svært har det amerikanske kuponselskab Vouchercloud sat sig for at undersøge for at finde ud af, hvor meget teknisk indsigt den almindelige amerikaner har.

Og resultaterne skal nok søsætte en krusning eller to i mundvigen på en rutineret it-medarbejder rundt omkring på kloden.

For undersøgelsen med 2.392 respondenter med kvinder og mænd over 18 år viser, at 11 procent af de adspurgte troede, at HTML var en seksuelt overført sygdom og altså ikke retteligt et opmærkningssprog (HyperText Markup Language) til at strukturere indhold på en hjemmeside med.

Det skriver Los Angeles Times.

Gigabyte er et sydamerikansk insekt

Andre svar fra undersøgelsen viser også, at der nok skal øves lidt på it-termerne i det amerikanske.

Her er udvalgte resultater fra undersøgelsen af amerikanernes teknologi-viden:

- 42 procent mener, at 'motherboard' er dækket på et skib og altså ikke et bundkort til en computer.

- 27 procent tror, at 'gigabyte' er et sydamerikansk insekt og dermed udelukker de alt, der har at gøre med data-storage.

- 23 procent tror, at 'MP3' er en Star Wars-robot og ikke lydkomprimeringsstandard.

- 18 procent peger på, at 'blu-ray' er et havdyr og altså ikke et disc-format.

- 15 procent mener, at ordet 'software' dækker over komfortabel beklædning.

- 12 procent af de adspurgte vurderer, at 'USB' er en forkortelse for et europæisk land.

Slutteligt kunne 77 procent ikke gætte, hvad forkortelsen SEO stod for. Vi kan afsløre, at det står for Search Engine Optimization (søgemaskineoptimering).

Jo, teknologi-viden er vigtigt

Ifølge Los Angeles Times har Vouchercloud spurgt sine respondenter, uden at respondenterne vidste, at deres teknologividen blev testet.

De tekniske spørgsmål er blevet stillet blandt ikke-tekniske forespørgsler, hvor respondenterne så havde tre muligheder at vælge ud fra.

Så der er sikkert også nogle blandt besvarelserne, der har gættet sig frem til det rigtige svar.

Trods de mange forkerte og lattervækkende besvarelser mener flertallet i undersøgelsen, at teknologividen er vigtigt i dagens samfund.

Læs også: 
Test dig selv: Hvor dygtig er du egentlig til it?

Quiz: Hvor meget ved du om iPhone? Test dig selv

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S