Hvor dum kan man være: HTML - er det ikke en kønssygdom?

En amerikansk online-virksomhed har spurgt flere tusinde amerikanere, hvad en masse it-forkortelser og -udtryk står for. Få dig her et billigt grin over besvarelserne.

Artikel top billede

It-verdenen skorter ikke ligefrem på forkortelser, og somme tider kan det være ret svært at gennemskue eller gætte, hvad der gemmer sig bag to-tre-fire-bogstavsforkortelserne.

Hvor svært har det amerikanske kuponselskab Vouchercloud sat sig for at undersøge for at finde ud af, hvor meget teknisk indsigt den almindelige amerikaner har.

Og resultaterne skal nok søsætte en krusning eller to i mundvigen på en rutineret it-medarbejder rundt omkring på kloden.

For undersøgelsen med 2.392 respondenter med kvinder og mænd over 18 år viser, at 11 procent af de adspurgte troede, at HTML var en seksuelt overført sygdom og altså ikke retteligt et opmærkningssprog (HyperText Markup Language) til at strukturere indhold på en hjemmeside med.

Det skriver Los Angeles Times.

Gigabyte er et sydamerikansk insekt

Andre svar fra undersøgelsen viser også, at der nok skal øves lidt på it-termerne i det amerikanske.

Her er udvalgte resultater fra undersøgelsen af amerikanernes teknologi-viden:

- 42 procent mener, at 'motherboard' er dækket på et skib og altså ikke et bundkort til en computer.

- 27 procent tror, at 'gigabyte' er et sydamerikansk insekt og dermed udelukker de alt, der har at gøre med data-storage.

- 23 procent tror, at 'MP3' er en Star Wars-robot og ikke lydkomprimeringsstandard.

- 18 procent peger på, at 'blu-ray' er et havdyr og altså ikke et disc-format.

- 15 procent mener, at ordet 'software' dækker over komfortabel beklædning.

- 12 procent af de adspurgte vurderer, at 'USB' er en forkortelse for et europæisk land.

Slutteligt kunne 77 procent ikke gætte, hvad forkortelsen SEO stod for. Vi kan afsløre, at det står for Search Engine Optimization (søgemaskineoptimering).

Jo, teknologi-viden er vigtigt

Ifølge Los Angeles Times har Vouchercloud spurgt sine respondenter, uden at respondenterne vidste, at deres teknologividen blev testet.

De tekniske spørgsmål er blevet stillet blandt ikke-tekniske forespørgsler, hvor respondenterne så havde tre muligheder at vælge ud fra.

Så der er sikkert også nogle blandt besvarelserne, der har gættet sig frem til det rigtige svar.

Trods de mange forkerte og lattervækkende besvarelser mener flertallet i undersøgelsen, at teknologividen er vigtigt i dagens samfund.

Læs også: 
Test dig selv: Hvor dygtig er du egentlig til it?

Quiz: Hvor meget ved du om iPhone? Test dig selv

Annonce

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job