Her er taberne på det danske smartphone-marked

Særligt to producenter dominerer det danske marked for smartphones og gør det slemme ved de gamle konger. Se udviklingen på det danske marked fra 2007 til 2013.

Artikel top billede

Av for den, HTC. Av for den, Blackberry. Og dobbelt av for den, Nokia.

Udviklingen på det danske smartphone-marked i de seneste seks-syv år har ikke været det store hit for de tre selskaber, der indtil iPhonens ankomst i 2007 ellers havde masser at juble over.

IDC-analytiker Anders Elbak har lavet en opgørelse over udviklingen på markedet i årene 2007 til 2013.

Så meget fyldte de i 2007

I 2007 blev der samlet set solgt lidt mere end 500.000 smartphones i Danmark.

Nokia stod for langt størstedelen af de solgte smartphones med en markedsandel på hele 64,5 procent.

HTC lå godt placeret på andenpladsen med 16,9 procent.

Blackberry landede også helt fornuftigt i 2007 med 8,2 procent af de solgte smartphones i Danmark.

Vi spoler hurtigt frem til 2013 og en fuldstændig anderledes markeds-situation.

Sådan er situationen i dag

Sidste år blev der i Danmark ifølge IDC solgt flere end 2,6 millioner smartphones.

Heraf stod Nokia og HTC hver for blot tre procent, mens Blackberry røg helt ned på 0,3 procent.

I stedet var det Samsung og Apple, der nuppede det meste af markedet med markedsandele på henholdsvis 40,1 procent og 33,4 procent.

Også Sony klarede sig godt med en markedsandel på 11,2 procent ifølge IDC's opgørelse.

Hvordan kunne det gå så galt?

Computerworld har tidligere bragt en længere fortælling om, hvorfor det gik så galt for Nokia på smartphone-markedet - læs historien her.

Det er imidlertid bemærkelsesværdigt, at både Nokia og HTC rent produktmæssigt nu igen er tilbage med interessante produkter og således har et fundamentet for at kunne erobre nogle af de tabte kunder tilbage.

Nokia tiltrak sig stor opmærksomhed på Mobile World Congress med selskabets nye Android-produkter, og også HTC gjorde sig bemærket ved at vinde prisen for verdens bedste smartphone med HTC One.

Konkurrencen på markedet er imidlertid en helt anden i dag, end den var tilbage i 2007, da de to selskaber stod for samlet set 81,4 procent af de solgte smartphones i Danmark.

"For HTC tror jeg, at det største problem er deres brand. Med HTC One kæmper de direkte mod spillere som Apple og Samsung, som er blandt de stærkeste brands i verden," vurderer IDC's Anders Elbak om HTC's udfordringer i denne artikel.

På globalt plan havde Samsung i 2013 ifølge IDC en global markedsandel på 31,3 procent, mens Apple nuppede 15,3 procent af smartphone-markedet.

Hverken Nokia, HTC eller Blackberry er længere at finde i top-fem over de bedst sælgende smartphone-producenter på verdensplan.

Læs også:

HTC har verdens bedste smartphone: Men taber på markedet

Eksperternes dom er klar: Denne mobil er verdens bedste

Kæmpe strategiskift: Nu satser Nokia på Android-platformen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S