Advarsel: Populær browser smaskfyldt med huller

Kæmpe sikkerhedsopdatering afslører massevis af alvorlige sikkerhedshuller i en af verdens helt store browsere.

Artikel top billede

Microsofts populære browser Internet Explorer er smaskfuld af sikkerhedshuller.

Det viser selskabet månedlige sikkerhedsopdatering, den såkaldte 'Patch Tuesday,' som Microsoft udsendte tirsdag.

I alt lapper Microsoft 23 sårbarheder i fem separate opdateringer. De tæller lapningen af 18 sårbarheder i Internet Explorer samt lapningen af en sårbarhed i Windows.

To af de fem opdateringer betegnes som 'kritiske,' hvilket betyder, at administratorer og andre bør teste og implementere rettelserne hurtigst muligt.

Du kan læse mere om de fem såkaldte bulletiner her.

Sårbarhed anvendes af hackere

Blandt sårbarhederne i Internet Explorer er en sårbarhed, som hackere aktivt forsøger at udnytte for tiden.

Denne sårbarhed blev opdaget for en måned siden og hænger sammen med en fejl i Adobe Flash.

Normalt kommer man som hacker ikke langt med et browser-hul i sig selv, da det alene vil kunne anvendes til at komme ind i en computer.

Her er det imidlertid nødvendigt med andre midler, hvis hackeren skal videre, og det er her, at hullet i Adobe Flash kommer ind i billedet.

Langvarig effekt

Microsoft opfordrer administratorer til at kigge nærmere på den anden kritiske patch, MS-1403.

Microsoft peger på, at den pågældende patch kan få en "langvarig effekt i forbedringen af systemernes sikkerhed."

Samtlige af tirsdagens opdateringer har i øvrigt effekt på det enormt populære styresystem Windows XP, der om under en måned udfases af Microsoft.

Efter 8. april udsender Microsoft nemlig ikke flere sikkerhedsopdateringer til det 14 år gamle Windows XP, der dermed overlades som frit bytte til hackerne.

Det har givet mange organisationer problemer. Det kan du læse mere om her.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse