Advarsel: Populær browser smaskfyldt med huller

Kæmpe sikkerhedsopdatering afslører massevis af alvorlige sikkerhedshuller i en af verdens helt store browsere.

Artikel top billede

Microsofts populære browser Internet Explorer er smaskfuld af sikkerhedshuller.

Det viser selskabet månedlige sikkerhedsopdatering, den såkaldte 'Patch Tuesday,' som Microsoft udsendte tirsdag.

I alt lapper Microsoft 23 sårbarheder i fem separate opdateringer. De tæller lapningen af 18 sårbarheder i Internet Explorer samt lapningen af en sårbarhed i Windows.

To af de fem opdateringer betegnes som 'kritiske,' hvilket betyder, at administratorer og andre bør teste og implementere rettelserne hurtigst muligt.

Du kan læse mere om de fem såkaldte bulletiner her.

Sårbarhed anvendes af hackere

Blandt sårbarhederne i Internet Explorer er en sårbarhed, som hackere aktivt forsøger at udnytte for tiden.

Denne sårbarhed blev opdaget for en måned siden og hænger sammen med en fejl i Adobe Flash.

Normalt kommer man som hacker ikke langt med et browser-hul i sig selv, da det alene vil kunne anvendes til at komme ind i en computer.

Her er det imidlertid nødvendigt med andre midler, hvis hackeren skal videre, og det er her, at hullet i Adobe Flash kommer ind i billedet.

Langvarig effekt

Microsoft opfordrer administratorer til at kigge nærmere på den anden kritiske patch, MS-1403.

Microsoft peger på, at den pågældende patch kan få en "langvarig effekt i forbedringen af systemernes sikkerhed."

Samtlige af tirsdagens opdateringer har i øvrigt effekt på det enormt populære styresystem Windows XP, der om under en måned udfases af Microsoft.

Efter 8. april udsender Microsoft nemlig ikke flere sikkerhedsopdateringer til det 14 år gamle Windows XP, der dermed overlades som frit bytte til hackerne.

Det har givet mange organisationer problemer. Det kan du læse mere om her.

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics