Advarsel: Populær browser smaskfyldt med huller

Kæmpe sikkerhedsopdatering afslører massevis af alvorlige sikkerhedshuller i en af verdens helt store browsere.

Artikel top billede

Microsofts populære browser Internet Explorer er smaskfuld af sikkerhedshuller.

Det viser selskabet månedlige sikkerhedsopdatering, den såkaldte 'Patch Tuesday,' som Microsoft udsendte tirsdag.

I alt lapper Microsoft 23 sårbarheder i fem separate opdateringer. De tæller lapningen af 18 sårbarheder i Internet Explorer samt lapningen af en sårbarhed i Windows.

To af de fem opdateringer betegnes som 'kritiske,' hvilket betyder, at administratorer og andre bør teste og implementere rettelserne hurtigst muligt.

Du kan læse mere om de fem såkaldte bulletiner her.

Sårbarhed anvendes af hackere

Blandt sårbarhederne i Internet Explorer er en sårbarhed, som hackere aktivt forsøger at udnytte for tiden.

Denne sårbarhed blev opdaget for en måned siden og hænger sammen med en fejl i Adobe Flash.

Normalt kommer man som hacker ikke langt med et browser-hul i sig selv, da det alene vil kunne anvendes til at komme ind i en computer.

Her er det imidlertid nødvendigt med andre midler, hvis hackeren skal videre, og det er her, at hullet i Adobe Flash kommer ind i billedet.

Langvarig effekt

Microsoft opfordrer administratorer til at kigge nærmere på den anden kritiske patch, MS-1403.

Microsoft peger på, at den pågældende patch kan få en "langvarig effekt i forbedringen af systemernes sikkerhed."

Samtlige af tirsdagens opdateringer har i øvrigt effekt på det enormt populære styresystem Windows XP, der om under en måned udfases af Microsoft.

Efter 8. april udsender Microsoft nemlig ikke flere sikkerhedsopdateringer til det 14 år gamle Windows XP, der dermed overlades som frit bytte til hackerne.

Det har givet mange organisationer problemer. Det kan du læse mere om her.

Annonce

Event: Årets CISO 2027

Sikkerhed | København

Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec