Advarsel: Populær browser smaskfyldt med huller

Kæmpe sikkerhedsopdatering afslører massevis af alvorlige sikkerhedshuller i en af verdens helt store browsere.

Artikel top billede

Microsofts populære browser Internet Explorer er smaskfuld af sikkerhedshuller.

Det viser selskabet månedlige sikkerhedsopdatering, den såkaldte 'Patch Tuesday,' som Microsoft udsendte tirsdag.

I alt lapper Microsoft 23 sårbarheder i fem separate opdateringer. De tæller lapningen af 18 sårbarheder i Internet Explorer samt lapningen af en sårbarhed i Windows.

To af de fem opdateringer betegnes som 'kritiske,' hvilket betyder, at administratorer og andre bør teste og implementere rettelserne hurtigst muligt.

Du kan læse mere om de fem såkaldte bulletiner her.

Sårbarhed anvendes af hackere

Blandt sårbarhederne i Internet Explorer er en sårbarhed, som hackere aktivt forsøger at udnytte for tiden.

Denne sårbarhed blev opdaget for en måned siden og hænger sammen med en fejl i Adobe Flash.

Normalt kommer man som hacker ikke langt med et browser-hul i sig selv, da det alene vil kunne anvendes til at komme ind i en computer.

Her er det imidlertid nødvendigt med andre midler, hvis hackeren skal videre, og det er her, at hullet i Adobe Flash kommer ind i billedet.

Langvarig effekt

Microsoft opfordrer administratorer til at kigge nærmere på den anden kritiske patch, MS-1403.

Microsoft peger på, at den pågældende patch kan få en "langvarig effekt i forbedringen af systemernes sikkerhed."

Samtlige af tirsdagens opdateringer har i øvrigt effekt på det enormt populære styresystem Windows XP, der om under en måned udfases af Microsoft.

Efter 8. april udsender Microsoft nemlig ikke flere sikkerhedsopdateringer til det 14 år gamle Windows XP, der dermed overlades som frit bytte til hackerne.

Det har givet mange organisationer problemer. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S