Finanskrisen er død: Danske it-firmaer stormer frem

En undersøgelse fra IT-Branchen tager livet af finanskrisen. It-firmaers optimisme har "ikke været større siden Lehman Brothers krakkede i 2008".

Artikel top billede

Finanskrisen er død.

Sådan kan man i hvert fald læse resultaterne af en undersøgelse foretaget af IT-Branchen blandt danske it-virksomheder.

"Optimismen og forventningerne i de danske it-virksomheder har ikke været større, siden Lehman Brothers krakkede i 2008," udtaler direktør Morten Bangsgaard fra IT-Branchen til Ritzau.

Tre ud af fire it-virksomheder forventer flere kunder i år i forhold til i fjor. Og kun to procent tror på færre kunder, lyder det positive budskab.

Dertil kommer, at undersøgelsen ifølge Ritzau viser, at 2013 rent faktisk var det bedste år, siden krisen begyndte.

75 procent af virksomhederne "klarer sig samlet set bedre nu end for et år siden", mens tre procent har klaret sig dårligere.

Vækst og arbejdspladser

IT-Branchens direktør glæder sig:

"Optimismen er for alvor tilbage i it-erhvervet. It-virksomhederne har nu tilpasset sig det nye hårde og meget konkurrenceprægede marked, der er kommet efter krisen," udtaler han til Ritzau.

Samtidig spår Morten Bangsgaard, at it-virksomheder bliver et af de erhverv, der i fremtiden skal sikre både vækst og arbejdspladser i Danmark.

Også tidligere undersøgelser har vist vækst i it-branchen. Det gælder blandt andet en undersøgelse fra IDC.

Den kan du læse mere om her.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,