Finanskrisen er død: Danske it-firmaer stormer frem

En undersøgelse fra IT-Branchen tager livet af finanskrisen. It-firmaers optimisme har "ikke været større siden Lehman Brothers krakkede i 2008".

Artikel top billede

Finanskrisen er død.

Sådan kan man i hvert fald læse resultaterne af en undersøgelse foretaget af IT-Branchen blandt danske it-virksomheder.

"Optimismen og forventningerne i de danske it-virksomheder har ikke været større, siden Lehman Brothers krakkede i 2008," udtaler direktør Morten Bangsgaard fra IT-Branchen til Ritzau.

Tre ud af fire it-virksomheder forventer flere kunder i år i forhold til i fjor. Og kun to procent tror på færre kunder, lyder det positive budskab.

Dertil kommer, at undersøgelsen ifølge Ritzau viser, at 2013 rent faktisk var det bedste år, siden krisen begyndte.

75 procent af virksomhederne "klarer sig samlet set bedre nu end for et år siden", mens tre procent har klaret sig dårligere.

Vækst og arbejdspladser

IT-Branchens direktør glæder sig:

"Optimismen er for alvor tilbage i it-erhvervet. It-virksomhederne har nu tilpasset sig det nye hårde og meget konkurrenceprægede marked, der er kommet efter krisen," udtaler han til Ritzau.

Samtidig spår Morten Bangsgaard, at it-virksomheder bliver et af de erhverv, der i fremtiden skal sikre både vækst og arbejdspladser i Danmark.

Også tidligere undersøgelser har vist vækst i it-branchen. Det gælder blandt andet en undersøgelse fra IDC.

Den kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job