Pyha: Skat demonterer bombe under it-konsulenter i sidste øjeblik

En bombe under it-konsulenter er blevet demonteret i sidste øjeblik af Skat. Dansk Industri jubler.

Artikel top billede

Foto: Povl Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Flere afgørelser udgjorde en bombe under it-konsulenters arbejde - regler om skat af såkaldt arbejdsudleje.

Men nu har Skat skiftet kurs - og demonterer bomben.

Dansk Industri jubler.

"DI har længe kæmpet for en lempelse af reglerne om arbejdsudlejeskat. At det nu er lykkedes, er særdeles positivt," udtaler chefkonsulent Camilla Christensen fra Dansk Industri.

Den oprindelige stramning af Skat på arbejdsudleje betød blandt andet og lidt firkantet, at flere udenlandske it-konsulenter, der udfører arbejde i Danmark, vil falde ind under det, der kaldes "arbejdsudleje-reglerne".

Læs mere om reglerne her.

Færre rammes

De nye retningslinjer, der er sendt i høring af Skat i mandags, indebærer dog en markant lempelse, der får stor betydning for rådgiverbranchen - ikke mindst it-virksomheder, vurderer hun.

Kernen i lempelsen er lidt teknisk, men ligger i detajlen.

"Hidtidig praksis har ikke inddraget, hvem der reelt er arbejdsgiver," forklarer hun.

Kort fortalt går lempelsen på følgende:

Hidtil er der alene set på, om det arbejde, der udføres, lå inden for den danske virksomheds forretningsområde. Det er ikke længere tilstrækkeligt.

Efter den nye praksis er det også en betingelse, at den danske virksomhed reelt agerer arbejdsgiver i forhold til den udenlandske medarbejder.

Om det er tilfældet, vil afhænge af en række kriterier - som for eksempel om den danske virksomhed leder og har ansvaret for arbejdet, forklarer chefkonsulenten de lettere indviklede regler.

"For virksomhederne har det særligt betydning, at praksis nu lempes i forhold til underleverandøraftaler," forklarer hun.

Den nye praksis vil betyde, at virksomhederne kan benytte underleverandører - også inden for samme branche - uden at blive ramt af reglerne om arbejdsudleje, hvis den udenlandske virksomhed reelt er arbejdsgiver, oplyser hun.

Skat noterer glæden

Derfor glæden hos Dansk Industri.

Hos Skat har man noteret sig Dansk Industris positive reaktion på ændringen.

I hvert fald skriver direktør hos Skat Jesper Rønnow på Twitter:

Læs også:

It-konsulenter i slem kattepine: Men håb forude

Bombe under it-konsulenter: Skat slår hårdt ned

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job