WhatsApp: Sådan kommer vi til at fungere hos Facebook

WhatsApp fortæller nu, hvordan fremtiden bliver, når Facebook overtager den sociale beskedtjeneste for svimlende 100 milliarder kroner.

Artikel top billede

WhatsApp har omkring 450 millioner brugere, der kan sende gratis beskeder til hinanden.

Mark Zuckerbergs beslutning om at købe WhatsApp for omkring 100 milliarder kroner - og dermed overtage de omkring 450 millioner brugere - er ikke blevet mødt med jubel alle steder.

To privacy-grupper har bedt de amerikanske myndigheder om at stoppe Facebooks overtagelse af WhatsApp, indtil det er blevet klarlagt, om en række privacy-bekymringer er berettigede.

De går særligt på, om Facebook vil anvende bruger-data fra WhatsApp til reklamer og lignende - noget som WhatsApp som selvstændigt selskab ikke har tradition for at gøre.

I stedet har WhatsApp skabt sig et ry som et selskab, der værner om brugernes privatliv - formentlig en af årsagerne til, at WhatsApp er blevet så populært.

"Lad mig lige sætte dette helt på plads"

Privacy-polemikken får nu WhatsApp-stifter Jan Koum til at fare til tasterne. I et blogindlæg afviser han de - ifølge ham - ukorrekte rygter om, hvad der kommer til at ske med brugernes data fremover.

"Vi byggede WhatsApp ud fra et mål om, at vi ville vide så lidt som muligt om dig"

Jan Koum er selv vokset op i det gamle Sovjetunionen, hvor overvågningen var en del af dagligdagen, og det ønsker han for alt i verden at hindre kan ske via WhatsApp, forklarer han.

"Respekt for dit privatliv er kodet ind i vores DNA, og vi byggede WhatsApp ud fra et mål om, at vi ville vide så lidt som muligt om dig: Du er ikke nødt til at give os dit navn, og vi beder ikke om din e-mail-adresse. Vi kender ikke din fødselsdag. Vi kender ikke din adresse. Vi ved ikke, hvor du arbejder," skriver Jan Koum og fortsætter:

"Vi ved ikke, hvad du kan lide, hvad du søger efter på internettet eller indsamler din placering via GPS. Der er ikke noget af den slags data, der nogensinde er blevet indsamlet og opbevaret af WhatsApp, og det har vi ingen planer om at ændre."

"Hvis det at indgå et partnerskab med Facebook betød, at vi var nødt til at ændre vores værdier, havde vi ikke gjort det," skriver WhatsApp-stifteren, der dermed forsøger at hindre, at Facebooks overtagelse af WhatsApp kan løbe ind i problemer.

Zuckerberg afviser også

Både Mark Zuckerberg og Jan Koum holdt i øvrigt taler på Mobile World Congress i Barcelona for nogle uger siden.

Et konkret spørgsmål fra salen til Zuckerberg gik på, om Facebook vil udnytte data fra WhatsApp, der ellers er kendt for ikke at gemme eller anvende data fra brugernes beskeder til reklamer?

"Svaret er, at det overhovedet ikke vil ændre sig. Visionen er, at tjenesten skal forblive præcis den samme. Det er den tjeneste, folk ønsker, så jeg synes, at det ville være ret fjollet af os at ændre det," lød det meget direkte svar fra Zuckerberg.

Læs også:

Dette kan stoppe Facebooks milliard-opkøb af Facebook

Mark Zuckerberg: Her er mit næste store projekt

WhatsApp-stifter: Sådan vil vi bruge de 100 milliarder fra Facebook

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect