Kunøe-selskab får rekord-gevinst efter slankekur

Færre markeder og færre produkter har gjort ERP-selskabet Columbus' forretning mere effektiv. Det giver gevinst for aktionærerne.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

ERP-selskabet Columbus' netop offentliggjorte årsregnskab fortæller om en forbedring af selskabets indtjening (EBITDA) på 24 procent til rekordstore 72 millioner kroner ud af en næsten uændret omsætning på 880 millioner kroner.

Udviklingen er ifølge koncernchef Thomas Honoré resultatet af, at Columbus har droppet markeder og produkter, som gav for ringe indtjeningsmargen.

"Columbus er en lønsomhedshistorie, hvor vi gennem de sidste par år er hoppet ud af uprofitable markeder og uprofitable brancher og nu fokuserer på at sælge vores egne serviceydelser og software fremfor tredjepartssoftware med lav margin," siger Thomas Honoré.

"Det der sker inde i maven på Columbus er, at vi ændrer vores omsætningsmix imod et mere profitabelt split. Samtidig er vi blevet større på de markeder, vi fortsat servicerer. Derfor kan vi levere bedre projekter til vores kunder," siger han.

Efter afskrivninger ender Columbus i 2013 med et overskud før skat på 27,4 millioner kroner. Resultatet betyder, at Columbus for første gang i sin historie kan betale udbytte til sine aktionærer på tilsammen 13 millioner kroner, hvilket svarer til omkring tre procent af Columbus-aktiens nuværende værdi på Københavns Fondsbørs.

Dermed indfrier selskabet investorernes forventninger, som det seneste år har næsten fordoblet aktiekursen.

Største aktionær i Columbus er it-investoren Ib Kunøe, som gennem selskabet Consolidated Holding ejer 53 procent af aktierne i Columbus.

Læs også:

Sådan har Ib Kunøe opbygget sit enorme imperium

Kunøe-selskab får rekordindtjening

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Partnertekst

Foren tech-passionen med den perfekte vin kollektion

I et moderne højteknologisk hjem handler det i stigende grad om at automatisere, optimere og skabe smarte løsninger, der gør hverdagen både nemmere og mere komfortabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks