Vi siger, at vi er helt vildt mobile - men det er bare løgn

Mobility og innovation bliver prædiket som fremtidens arbejdsplads, men vi arbejder slet ikke så 'smart', viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Cloud-løsninger, at arbejde hjemmefra, bring-your-own-device, mobility. Alle ord som er oppe at vende i tidens store debat om fremtidens arbejdsplads.

Her tales der ofte om, at vi skal være så mobile som muligt med cloud-løsninger, så vi kan have adgang til vores filer og data så hurtigt som muligt. Men virkeligheden i dag ser noget anderledes ud for de nordiske kontoransatte.

En tredjedel af de adspurgte medarbejdere i Norden har for eksempel ikke lov til at bruge cloud-løsninger som Dropbox på deres arbejdsplads. For danskerne alene er vi helt oppe på 42 procent.

Det viser en undersøgelse foretaget af onlinetjenesten EverNote, der har spurgt 800 kontoransatte i Norden om deres mobilitet på arbejdspladsen.

Vi sidder for meget på kontoret
Samme undersøgelse sætter også en tyk streg under, at vi ikke benytter os af at arbejde væk fra kontoret.

Kun 27 procent af danskerne benytter sig af at arbejde hjemmefra eller på cafeer, og de der endelig gør, er hovedsageligt mænd.

Undersøgelsen viser også, at det oftest er virksomhedsejerne, der i Danmark arbejder hjemmefra. En tredjedel af alle virksomhedsejere i Danmark kommanderer fra hjemmekontoret, men de overgås af svenskerne, hvor tallet er oppe på 68 procent.  

Omvendt er det kun otte procent af de ansatte i de svenske virksomheder, som arbejder hjemmefra.

Utilfredse med deres effektivitet

Hjemmearbejdspladsen begrænses nok af, at mange ikke må benytte cloud-tjenester for deres it-afdeling.

36 procent af alle danskere skal have en godkendelse fra it-afdelingen, før de må anvende et nyt program i arbejdssammenhæng, og generelt for hele Norden er der ikke meget opbakning til, at de ansatte selv må afprøve nye programmer.

Danskerne er samtidig det nordiske folkefærd, som er mest utilfreds med deres effektivitet på arbejdet. 24 procent af de adspurgte danske kontoransatte er meget eller noget utilfredse med deres effektivitet, og det er væsentligt højere end i for eksempel Sverige, hvor det kun er ni procent.

Tilhører du de 23 procent, der arbejder hjemme, eller er der for mange begrænsninger til, at det giver mening? 

Læs også: [b]Otte [b][b]stærke råd[/b][/b]: Sådan bliver du supereffektiv til at arbejde hjemmefra

[/b]

Læses lige nu

    KMD A/S

    Løsningsarkitekt i KMD

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse