Verdensberømt sikkerhedsguru i Danmark: Derfor bliver du overvåget

To ting er altafgørende for, at en efterretningstjeneste som NSA indsamler alverdens informationer om dig, mig og resten af Jordens befolkning, mener guruen Bruce Schneier, der netop har været i Danmark.

Artikel top billede

Den amerikanske efterretningstjeneste NSA er blevet beskyldt for at være supergrådig, når det kommer til at indsamle informationer om stort set alle på planeten Jorden.

For at forstå, hvorfor NSA er så vild efter efter at indsamle alverdens telefonsamtaler og andre oplysninger om folk, bliver man nødt til at forstå NSA's historie.

Det slog sikkerhedsguruen Bruce Schneier fast over for omkring 170 konferencedeltagere, da han besøgte Danmark i forbindelse med en Infinit-sikkerhedskonference i Industriens Hus i København.

"NSA blev født under Den Kolde Krig, hvor man havde en indsaml-al-information-om-fjenden-mission, så man kunne vide så meget som muligt om fjendens våben," forklarede Bruce Schneier.

Han fortæller, at denne tanke var blevet rodfæstet i NSA, men at terrorangrebet mod New York og USA den 11. september 2001 forandrede og intensiverede ønsket om overvågning.

For nu fik NSA den mission, at et lignende terrorangreb aldrig måtte finde sted igen.

"Hvis du giver nogen den umulige mission at forhindre 'noget' skal ske igen, så er den eneste vej frem at vide alt, hvad der foregår. For ingen ved, hvor den næste trussel kommer fra, eller hvem den næste 'bad guy' er," sagde Bruce Schneier.

Storage-priser åbner total-overvågning

Den amerikanske sikkerhedsguru med flere bøger på cv'et omhandlende cybersikkerhed og kryptografi forklarede, at dataindsamlingen i NSA-regi er gået amok siden den skæbnesvangre efterårsdag i 2001.

Og det skyldes dels opdraget med at bekæmpe ukendte fjender ved at vide alt, men også det faktum, at priserne på storage er styrtdykket.

"Det er jo billigere at gemme alt end at sortere det vigtige fra. Siden 2006 har jeg personligt bare gemt alle mails frem for at sidde og overveje, hvad der skulle gemmes, og hvad der skulle slettes," lød det fra Bruce Schneier.

Han forklarer, at når alverdens telefonsamtaler på nuværende tidspunkt kan gemmes op til en måned, er det kun et spørgsmål om tid, før den tidsramme bliver udvidet.

Det bliver vildere endnu

Obama lyver da ikke

Bruce Schneier påstår, at vi med NSA som frontløber står over for 'den gyldne overvågningsæra', hvor ingen kan føle sig helt sikre på noget eller nogen, når det kommer til datasikkerhed.

Slet ikke fordi, at både demokratisk valgte politikere og deres efterretningstjenester jonglerer med ord og dermed vildleder befolkningen.

"Når præsident Obama siger, 'at ingen lytter med', så kan det jo være korrekt, selvom samtalen bliver optaget, automatisk transskriberet og derefter læst af efterretningsfolk. Så har han jo ikke direkte løjet, og denne fremgangsmåde er ikke unikt for USA," fastslår han og fortsætter:

"NSA har jo også flere programmer til at indsamle informationer med, og når de siger, at 'noget' ikke bliver indsamlet i et specifikt program, så kan du være helt sikker på, at disse data bliver indsamlet af et andet program."

Sikkerheds- og krypteringseksperten forklarer, at lande som Kina, Rusland, Frankrig og Israel benytter lignende overvågningsteknikker som NSA, som dog via sit store budget har adgang til USA's bedste matematikere og verdens mest sofistikerede teknologi.

"Det, som NSA har gang i, er noget, som alle stater gerne vil gøre," lyder det fra Bruce Schneier.

Læs også:
Sådan foretog NSA ulovlig spionage mod Danmark

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse