Efter 50 års indsats for it-branchen: Computerworlds stifter er død

Det er få af os forundt at påvirke en branche i 50 år - men Pat McGovern formåede det. På sin helt egen måde.

Artikel top billede

(Foto: Bryce Vickmark/WpN / ? Bryce Vickmak/WpN)

Du har sandsynligvis aldrig hørt om Patrick "Pat" McGovern, men hans indsats og vision skabte både Computerworld, PC World, MacWorld, analysefirmaet IDC og mange andre.

Pat døde forleden i en alder af blot 76 år i Palo Alto i Californien, men det hele begyndte for 50 år siden. For i 1964, efter at have færdiggjort sin uddannelse fra det kendte MIT i 1959, stiftede Pat International Data Group, det firma som i 1967 for første gang udgav Computerworld i USA.

1964 lyder måske ikke af så længe siden, men i teknologi-år taler vi om flere menneskealdre. Og igennem årene stod Pat bag en ekspansion, som ultimativt fik IDG's brands ud i så forskellige lande som Indien, Kina, Danmark, Sverige og Iran - i alt når IDG's brands 280 millioner mennesker i 97 lande.

Uanset om de enkelte lande var direkte ejet af IDG's hovedkontor i Boston eller såkaldte licenstagere, var værdierne klare og baseret på Pats vision om, at teknologien er en positiv forandringskraft for menneskeheden. Det er således ikke en tilfældighed, at IDG's firma-værdi nummer ét fortsat er at levere information om teknologi af højest mulige kvalitet.

Fokus på viden og forretning

Pat, som indtil for nylig tog aktiv del i IDG's fremtid, var også helt og aldeles overbevist om fordelene ved decentralisering og vidensdeling. Og levede efter det.

Det mærkede jeg personligt, da jeg efter kort tid hos IDG, Computerworlds daværende moderselskab, endte som keynote-speaker til en global konference for salgs- og redaktionsledere - med Pat på forreste række.

For måske udgjorde Danmark blot en dråbe i havet i den store Computerworld-forretning, men ideerne og visionerne var vigtigere end firma-skabte hierarkier.

Det, sammen med Pats gavmildhed i form af donationer som f.eks. det 350 millioner dollar store hjerneforskningscenter på MIT, gjorde IDG og Computerworld til et sted, man var stolt af at arbejde - også selv om forbindelsen, efter Jobindex' køb af Computerworld i Danmark, er mindre direkte.

Med sin vision og sin decentraliserede ledelsesstil skabte Pat et verdensomspændende forretnings- og videnssystem - og rejste i mange år selv rundt til de enkelte lande for at mødes med medarbejdere og chefer lokalt.

Og havde han ikke tid til at kigge forbi, fik man i stedet en note med ros - altid trykt på Pats eget papir, som med en farvestrålende regnbue i toppen altid startede med "GOOD NEWS!". Ofte trak man lidt på smilebåndet af brevet, men det virkede - og selv i lande langt fra hovedkontoret var Pat McGovern altid bare Pat.

Nyheden om Pats død er langt fra good news, men til gengæld fik Pat igennem 50 års konstant arbejde for udbredelsen af kendskabet til it skabt et unikt eftermæle, som er få forundt.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S