Passet er reddet: KMD kommer til undsætning

Danskere uden pas eller kørekort bliver reddet på målstregen: KMD afhjælper it-problemerne.

Artikel top billede

It-virksomheden KMD går nu ind og redder nødlidende danskere, der ikke kan få udstedt pas og kørekort ude hos kommunerne.

Historien er nemlig den, at virksomheden ScanTech, der leverer pas og kørekortløsningen til kommunerne, er kommet i bekneb.

ScanTech havde simpelthen ikke nået at få tilpasset alle sine kunders systemer til en større omlægning hos CPR-registeret, der blev gennemført i søndags.

Det førte til, at flere kommuner i en periode ikke har haft mulighed for at udstede pas og kørekort.

Men nu springer KMD til, der har den såkaldte P-data On-Line-løsning, der lidt populært sagt er et spejl af CPR-registeret.

Blev spurgt om hjælp

For ScanTechs kunder får nu i en periode lov at få data fra P-data On-Line - og ikke direkte fra CPR-registeret - hvilket vil løse problemerne hos ScanTech.

"Vi blev spurgt af ScanTech om vi ville hjælpe flere af deres kunder. Og det vil vi gerne," fortæller business line manager Steen Østergaard fra P-data til Computerworld.

Han oplyser videre, at nogle af ScanTechs kunder har andre løsninger, der allerede spiller sammen med P-data, men nu kommer flere af de nødstedte kommuner altså også over og får data fra P-data.

Flere af kommunerne skal ikke betale for den midlertidige omlægning, da de i forvejen bruger P-data On-Line i anden sammenhæng hos kommunen, oplyser Steen Østergaard.

KMD har i øvrigt ikke oplevet problemer med selve P-data On-Line løsningen i forbindelse med omlægningen hos CPR-registeret.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,