Passet er reddet: KMD kommer til undsætning

Danskere uden pas eller kørekort bliver reddet på målstregen: KMD afhjælper it-problemerne.

Artikel top billede

It-virksomheden KMD går nu ind og redder nødlidende danskere, der ikke kan få udstedt pas og kørekort ude hos kommunerne.

Historien er nemlig den, at virksomheden ScanTech, der leverer pas og kørekortløsningen til kommunerne, er kommet i bekneb.

ScanTech havde simpelthen ikke nået at få tilpasset alle sine kunders systemer til en større omlægning hos CPR-registeret, der blev gennemført i søndags.

Det førte til, at flere kommuner i en periode ikke har haft mulighed for at udstede pas og kørekort.

Men nu springer KMD til, der har den såkaldte P-data On-Line-løsning, der lidt populært sagt er et spejl af CPR-registeret.

Blev spurgt om hjælp

For ScanTechs kunder får nu i en periode lov at få data fra P-data On-Line - og ikke direkte fra CPR-registeret - hvilket vil løse problemerne hos ScanTech.

"Vi blev spurgt af ScanTech om vi ville hjælpe flere af deres kunder. Og det vil vi gerne," fortæller business line manager Steen Østergaard fra P-data til Computerworld.

Han oplyser videre, at nogle af ScanTechs kunder har andre løsninger, der allerede spiller sammen med P-data, men nu kommer flere af de nødstedte kommuner altså også over og får data fra P-data.

Flere af kommunerne skal ikke betale for den midlertidige omlægning, da de i forvejen bruger P-data On-Line i anden sammenhæng hos kommunen, oplyser Steen Østergaard.

KMD har i øvrigt ikke oplevet problemer med selve P-data On-Line løsningen i forbindelse med omlægningen hos CPR-registeret.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen