Microsoft om det nye DirectX 12: Så vildt bliver det

Microsoft lover, at der kommer smæk på grafik-ydelsen med DirectX 12.

Artikel top billede

Det er efterhånden ved at være nogle år siden, at Microsoft frigav DirectX 11 sammen med Windows 7, men nu er den næste store release ved at blive udviklet.

Microsoft skriver i et blogindlæg, at DirectX 12 vil introducere blandt andet den næste version af Direct3D.

"Direct3D 12 giver mulighed for bedre scener, flere objekter og fuld udnyttelse af moderne GPU-hardware," skriver Microsoft blandt andet.

"Og det er ikke bare for high-end gamer-pc'er - Direct3D 12 fungerer på tværs af alle de Microsoft-enheder, du går op i. Fra telefoner og tablets til bærbare og stationære og selvfølgelig Xbox One er Direct3D 12 det API, du har ventet på."

Så meget bedre performance

DirectX er en stribe Microsoft-API'er, der bruges til blandt andet spil og anden grafik. Microsoft skriver i blogindlægget, at 3DMark-målinger viser, at man med Direct3D 12 kan udnytte CPU'en 50 procent bedre end med version 11.

Inden du giver dig til at hive og flå i joysticket af bare glæde, må du desværre lige væbne dig med tålmodighed, for Microsoft meddeler også, at de første spil, der kan udnytte DirectX 12, først kommer næste år.

Til gengæld kan du glæde dig over, at DirectX 12 formentlig vil kunne fungere på din eksisterende hardware, så du (hvis testen holder i praksis) kan se frem til et performance-boost.

AMD meddeler eksempelvis, at selskabet vil understøtte DirectX 12 på alle AMD Radeon GPU'er med Graphics Core Next (GCN)-arkitektur.

Nvidia skriver, at DirectX vil kunne fungere på alle de DirectX 11-GPU'er, der er derude.

Det store spørgsmål er så, om DirectX 12 så kommer til Windows 7, eller om det i stedet kun vil være til Windows 8 og den næste store Windows-version, Windows 9/Threshold, der også ventes i 2015?

Herunder kan du se en demo af spillet Forza Motorsport 5 på DirectX 12:

Læs også:

Anmeldernes dom: Xbox One får kritik og ros

Nye muligheder for tung grafik på virtuelle desktoppe

Annonce

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S