Microsoft om det nye DirectX 12: Så vildt bliver det

Microsoft lover, at der kommer smæk på grafik-ydelsen med DirectX 12.

Artikel top billede

Det er efterhånden ved at være nogle år siden, at Microsoft frigav DirectX 11 sammen med Windows 7, men nu er den næste store release ved at blive udviklet.

Microsoft skriver i et blogindlæg, at DirectX 12 vil introducere blandt andet den næste version af Direct3D.

"Direct3D 12 giver mulighed for bedre scener, flere objekter og fuld udnyttelse af moderne GPU-hardware," skriver Microsoft blandt andet.

"Og det er ikke bare for high-end gamer-pc'er - Direct3D 12 fungerer på tværs af alle de Microsoft-enheder, du går op i. Fra telefoner og tablets til bærbare og stationære og selvfølgelig Xbox One er Direct3D 12 det API, du har ventet på."

Så meget bedre performance

DirectX er en stribe Microsoft-API'er, der bruges til blandt andet spil og anden grafik. Microsoft skriver i blogindlægget, at 3DMark-målinger viser, at man med Direct3D 12 kan udnytte CPU'en 50 procent bedre end med version 11.

Inden du giver dig til at hive og flå i joysticket af bare glæde, må du desværre lige væbne dig med tålmodighed, for Microsoft meddeler også, at de første spil, der kan udnytte DirectX 12, først kommer næste år.

Til gengæld kan du glæde dig over, at DirectX 12 formentlig vil kunne fungere på din eksisterende hardware, så du (hvis testen holder i praksis) kan se frem til et performance-boost.

AMD meddeler eksempelvis, at selskabet vil understøtte DirectX 12 på alle AMD Radeon GPU'er med Graphics Core Next (GCN)-arkitektur.

Nvidia skriver, at DirectX vil kunne fungere på alle de DirectX 11-GPU'er, der er derude.

Det store spørgsmål er så, om DirectX 12 så kommer til Windows 7, eller om det i stedet kun vil være til Windows 8 og den næste store Windows-version, Windows 9/Threshold, der også ventes i 2015?

Herunder kan du se en demo af spillet Forza Motorsport 5 på DirectX 12:

Læs også:

Anmeldernes dom: Xbox One får kritik og ros

Nye muligheder for tung grafik på virtuelle desktoppe

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S