Microsoft om det nye DirectX 12: Så vildt bliver det

Microsoft lover, at der kommer smæk på grafik-ydelsen med DirectX 12.

Artikel top billede

Det er efterhånden ved at være nogle år siden, at Microsoft frigav DirectX 11 sammen med Windows 7, men nu er den næste store release ved at blive udviklet.

Microsoft skriver i et blogindlæg, at DirectX 12 vil introducere blandt andet den næste version af Direct3D.

"Direct3D 12 giver mulighed for bedre scener, flere objekter og fuld udnyttelse af moderne GPU-hardware," skriver Microsoft blandt andet.

"Og det er ikke bare for high-end gamer-pc'er - Direct3D 12 fungerer på tværs af alle de Microsoft-enheder, du går op i. Fra telefoner og tablets til bærbare og stationære og selvfølgelig Xbox One er Direct3D 12 det API, du har ventet på."

Så meget bedre performance

DirectX er en stribe Microsoft-API'er, der bruges til blandt andet spil og anden grafik. Microsoft skriver i blogindlægget, at 3DMark-målinger viser, at man med Direct3D 12 kan udnytte CPU'en 50 procent bedre end med version 11.

Inden du giver dig til at hive og flå i joysticket af bare glæde, må du desværre lige væbne dig med tålmodighed, for Microsoft meddeler også, at de første spil, der kan udnytte DirectX 12, først kommer næste år.

Til gengæld kan du glæde dig over, at DirectX 12 formentlig vil kunne fungere på din eksisterende hardware, så du (hvis testen holder i praksis) kan se frem til et performance-boost.

AMD meddeler eksempelvis, at selskabet vil understøtte DirectX 12 på alle AMD Radeon GPU'er med Graphics Core Next (GCN)-arkitektur.

Nvidia skriver, at DirectX vil kunne fungere på alle de DirectX 11-GPU'er, der er derude.

Det store spørgsmål er så, om DirectX 12 så kommer til Windows 7, eller om det i stedet kun vil være til Windows 8 og den næste store Windows-version, Windows 9/Threshold, der også ventes i 2015?

Herunder kan du se en demo af spillet Forza Motorsport 5 på DirectX 12:

Læs også:

Anmeldernes dom: Xbox One får kritik og ros

Nye muligheder for tung grafik på virtuelle desktoppe

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S