Her kan du få fingre i kildekoden til verdenskendte Microsoft-systemer

Kig Microsofts kodearbejde nøje efter i kortene. Her finder du kildekoderne til verdensberømt software.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Vil du se, hvordan et par af de software-systemer, der har dannet grundlag for Microsofts enorme succes gennem årene, egentlig er flikket sammen?

Så har du nu muligheden.

Microsoft frigiver nemlig i samarbejde med Computer History Museum kildekoderne til flere versioner af MS-DOS og Word for Windows, der i sin tid på mange måder revolutionerede computer-industrien.

Du finder kildekoderne her.

Her kan du se kildekoderne til MS DOS 1.1 og 2.0 samt kildekoden til Word for Windows 1.1a.

Programmerne blev udgivet dengang, da Microsoft havde under 100 ansatte, og kildekoden fyldte mindre end 300kb.

Microsofts vækst i løbet af de seneste knap 40 år har været ganske fænomenal fra den spæde begyndelse.

Stor udbredelse

Selskabet i dag er kendt af de fleste mennesker i verden og dets produkter har opnået en udbredelse, der kun er ganske få virksomheder forundt, ligesom det har skabt formuerne for flere af verdens mest velhavende mennesker.

Microsofts første software fra 1975 byggede egentlig på en oversætter af BASIC-programmeringssproget til computer-systemet Altair 8800.

Det blev grundlaget for den dengang 19-årige Bill Gates og den 22-årige Paul Allens ny-stiftede selskab.

PC DOS version 1.0 blev lanceret med IBM's første pc i august 1981 og blev senere solgt på licens til andre pc-firmaer under navnet MS-DOS.

Word for Windows blev sendt på gaden i 1989.

Læs også: Microsofts tophemmelige datacenter: Her gemmer vi dine data

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S