Så store problemer er NemID i: Humper langt efter vigtige mål

NemID missede sine egne driftsmål i 8 af årets 12 måneder i fjor. Se her, hvor galt det stod til.

Artikel top billede

NemID var i fjor nede i tre hele døgn og nåede ikke sine egne drifstmål i otte af årets måneder, skriver Berlingske.

Ifølge avisen var det umuligt eller vanskeligt for danskerne at få adgang til NemID i i alt 70 timer i 2013, hvilket primært skyldtes hackerangreb samt en stor Java-opdatering, der voldte problemer.

Du kan læse mere om problemerne med Java-opdateringen her: Nets advarer danskerne: I må ikke opdatere Java.

Nets er adskillige gange i årets løb blevet presset i knæ af en række overbelastnings-angreb fra internettet af DDoS-typen, hvor massevis af computere samtidig retter henvendelse til systemet.

Du kan læse mere om DDoS-angreb her: NemID ramt af stort DDoS-angreb - nede i flere timer.

Det undrer lektor i it-sikkerhed på DTU Christian Damsgaard Jensen.

Til Berlingske siger han, at DDoS-angreb ikke er særligt avancerede.

Skrøbeligt system

Ifølge Henrik Kramshøj fra Solido Hosting kan blot en enkelt fejl hos en af systemets underleverandører få hele systemet til at bryde sammen.

"Dele af det nuværende system er designet med komponenter uden tilstrækkelig redundans," siger han til Berlingske.

Digitaliseringsstyrelsen er generelt tilfreds med løsningen, selv om styrelsen ifølge avisen gerne så, at servicemålene i kontrakten bliver overholdt.

"Vi må erkende, at der ind imellem vil være hænderlser, der betyder, at NemID ikke er tilgængelig," siger souschef Charlotte Jacoby til Berlingske.

Selskabet bag NemID, Nets, er netop blevet solgt til et konsortie bestående af to kapitalfonde samt danske ATP, der har store planer med selskabet.

Det kan du læse mere om her: Her er Nets' fremtid - så vildt kan det blive.

Læs også:

Nets skal betale dummebøde for langvarigt nedbrud.

Rapport: Her er alle de ømme punkter i NemID.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S