Så store problemer er NemID i: Humper langt efter vigtige mål

NemID missede sine egne driftsmål i 8 af årets 12 måneder i fjor. Se her, hvor galt det stod til.

Artikel top billede

NemID var i fjor nede i tre hele døgn og nåede ikke sine egne drifstmål i otte af årets måneder, skriver Berlingske.

Ifølge avisen var det umuligt eller vanskeligt for danskerne at få adgang til NemID i i alt 70 timer i 2013, hvilket primært skyldtes hackerangreb samt en stor Java-opdatering, der voldte problemer.

Du kan læse mere om problemerne med Java-opdateringen her: Nets advarer danskerne: I må ikke opdatere Java.

Nets er adskillige gange i årets løb blevet presset i knæ af en række overbelastnings-angreb fra internettet af DDoS-typen, hvor massevis af computere samtidig retter henvendelse til systemet.

Du kan læse mere om DDoS-angreb her: NemID ramt af stort DDoS-angreb - nede i flere timer.

Det undrer lektor i it-sikkerhed på DTU Christian Damsgaard Jensen.

Til Berlingske siger han, at DDoS-angreb ikke er særligt avancerede.

Skrøbeligt system

Ifølge Henrik Kramshøj fra Solido Hosting kan blot en enkelt fejl hos en af systemets underleverandører få hele systemet til at bryde sammen.

"Dele af det nuværende system er designet med komponenter uden tilstrækkelig redundans," siger han til Berlingske.

Digitaliseringsstyrelsen er generelt tilfreds med løsningen, selv om styrelsen ifølge avisen gerne så, at servicemålene i kontrakten bliver overholdt.

"Vi må erkende, at der ind imellem vil være hænderlser, der betyder, at NemID ikke er tilgængelig," siger souschef Charlotte Jacoby til Berlingske.

Selskabet bag NemID, Nets, er netop blevet solgt til et konsortie bestående af to kapitalfonde samt danske ATP, der har store planer med selskabet.

Det kan du læse mere om her: Her er Nets' fremtid - så vildt kan det blive.

Læs også:

Nets skal betale dummebøde for langvarigt nedbrud.

Rapport: Her er alle de ømme punkter i NemID.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S