Danske it-firmaer: Danmark presser os til udlandet

Danske it-iværksætter føler sig presset til udlandet. Se her, hvad de mener er galt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Ambitiøse danske it-iværksættere føler sig presset til udlandet af dansk lovgivning, som de mener forhindrer dem i at få fingre i de bedst kvalificerede medarbejdere.

Det mener de to it-iværksættere Camilla Ley Valentin fra Queue-it og Peter Mühlmann fra Trustpilot, skriver Børsen.

Camilla Ley Valentin siger til avisen, at blandt andet reglerne om tildeling af arbejdsvisum til personer fra eksempelvis USA eller Kina gør det svært at rykke fremad herhjemme.

Samme melding kommer fra Peter Mühlmann.

"Dels er der loven omkring tildeling af aktieoptioner, dels er der reglerne omkring ansættelse af personer, der ikke kommer fra EU," siger han til Børsen.

De nuværende visumregler gør, at virksomhederne nøje skal redegøre for, hvorfor en given stilling ikke kan besættes af en dansker.

Det er ifølge Børsen en tidskrævende proces, der ofte får den udenlandske kandidat til at miste tålmodigheden og søge andre græsgange.

Ifølge avisen er Socialdemokratet netop nu ved at kigge på mulighederne for at gøre det nemmere for virksomhederne at tiltrække udenlandsk arbejdskraft.

Læs også:

Danske it-firmaer taber terræn: Taber kampen om vigtige kunder

Her er de hotte job-kompetencer i 2014: Disse evner bliver der rift om

Omstridt dansk softwarefirma flytter til udlandet

HK: It-gigant i Danmark bruger 59 pct. udenlandske folk

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job