Google vil sende jpeg og png på pension med sit eget billedformat

Google skaber en alvorlig konkurrent til jpeg og png. Et alternativt billedformat fra søgegiganten har fokus på hastighed og kvalitet.

Artikel top billede

Foto: Google.

Internet-giganten Google har mange bolde i luften samtidig, og en af dem er et billedformat, der er blevet døbt WebP.

Udviklingen har været i gang i siden 2010, men nu begynder de digitale ender at finde sammen, og Google begynder nu for alvor at anvende WebP.

WebP-formatet er et led i Googles vision om at gøre nettet hurtigere gennem bedre komprimering af billeder uden at slække på kvaliteten.

På Googles blog kan du nu læse, at en ny og mere potent udgave af formatet ligger klar til brug.

Ikke en standard

Versionen er blevet bygget ind i den nye Chrome-beta, og den skal ifølge Google optimere renderingsprocessen.

Kvaliteten taber ikke i værdi med formatet, men læsehastigheden bliver ifølge firmaet 25 procent hurtigere end med det meget udbredte jpeg-format.

Hvis det holder stik, vil det give en solid forbedring af indlæsningstiden for websider på din maskine. Der er dog en hurdle, der lige skal overkommes først.

Det er nemlig kun Googles egen browser og den lille norske Opera-browser, der i dag understøtter formatet som standard. Med de nye forbedringer i WebP kan interessen fra Mozilla og Microsoft måske vækkes.

Der findes dog alternative løsninger, der kan gøre formatet læseligt for alle.

Ligeledes findes løsninger i form af plugins til billedbehandlingsprogrammer som Photoshop og Gimp.

Tocifret antal terabyte

Google presser selv på for at sprede budskabet og optrapper nu brugen af WebP i forbindelse med firmaets egne tjenester.

Eksempelvis er er png-formatet allerede blevet udskiftet med WebP i Google Play-butikken. Det bytte har angivelig reduceret billedstørrelsen med 35 procent, skriver Google på bloggen.

Virksomheden fortæller ligeledes, at man er i gang med at rulle thumbnail-billeder på Youtube ud i WebP-formatet, hvilket giver en hastighedsforøgelse på 10 procent på det populære video-site.

Overgangen til WebP har allerede sparet Google for et tocifret antal terabyte dataoverførsler hver eneste dag, vurderer firmaet.

Der er mere læsning om formatet på Google Devolopers.

Læs også:
Gadgetfreak? Gå til tandlægen - og mød de vildeste dimser

Klog på tre minutter: Alt hvad du behøver vide om billed-filformater

Nyt billedformat halverer filstørrelsen

Annonce

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Horsens

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S