Google vil sende jpeg og png på pension med sit eget billedformat

Google skaber en alvorlig konkurrent til jpeg og png. Et alternativt billedformat fra søgegiganten har fokus på hastighed og kvalitet.

Artikel top billede

Foto: Google.

Internet-giganten Google har mange bolde i luften samtidig, og en af dem er et billedformat, der er blevet døbt WebP.

Udviklingen har været i gang i siden 2010, men nu begynder de digitale ender at finde sammen, og Google begynder nu for alvor at anvende WebP.

WebP-formatet er et led i Googles vision om at gøre nettet hurtigere gennem bedre komprimering af billeder uden at slække på kvaliteten.

Googles blog kan du nu læse, at en ny og mere potent udgave af formatet ligger klar til brug.

Ikke en standard

Versionen er blevet bygget ind i den nye Chrome-beta, og den skal ifølge Google optimere renderingsprocessen.

Kvaliteten taber ikke i værdi med formatet, men læsehastigheden bliver ifølge firmaet 25 procent hurtigere end med det meget udbredte jpeg-format.

Hvis det holder stik, vil det give en solid forbedring af indlæsningstiden for websider på din maskine. Der er dog en hurdle, der lige skal overkommes først.

Det er nemlig kun Googles egen browser og den lille norske Opera-browser, der i dag understøtter formatet som standard. Med de nye forbedringer i WebP kan interessen fra Mozilla og Microsoft måske vækkes.

Der findes dog alternative løsninger, der kan gøre formatet læseligt for alle.

Ligeledes findes løsninger i form af plugins til billedbehandlingsprogrammer som Photoshop og Gimp.

Tocifret antal terabyte

Google presser selv på for at sprede budskabet og optrapper nu brugen af WebP i forbindelse med firmaets egne tjenester.

Eksempelvis er er png-formatet allerede blevet udskiftet med WebP i Google Play-butikken. Det bytte har angivelig reduceret billedstørrelsen med 35 procent, skriver Google på bloggen.

Virksomheden fortæller ligeledes, at man er i gang med at rulle thumbnail-billeder på Youtube ud i WebP-formatet, hvilket giver en hastighedsforøgelse på 10 procent på det populære video-site.

Overgangen til WebP har allerede sparet Google for et tocifret antal terabyte dataoverførsler hver eneste dag, vurderer firmaet.

Der er mere læsning om formatet på Google Devolopers.

Læs også:
Gadgetfreak? Gå til tandlægen - og mød de vildeste dimser

Klog på tre minutter: Alt hvad du behøver vide om billed-filformater

Nyt billedformat halverer filstørrelsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse