Nokia-ansatte truer med sultestrejke og krav om milliarder

Nokia-ansatte protesterer mod, at Microsoft skal overtage telefon-produktionen. En retssag om momssvindel lurer også i farvandet.

Artikel top billede

Ansatte på Nokias fabrik i Chennai går i dag i sultestrejke for at beholde deres job.

De ansatte på Nokia-fabrikken i Chennai (tidligere Madras) i Indien har varslet en strejke i protest mod salget til Microsoft.

Medarbejderne har sat aktionen i værk for at få garantier for, at deres arbejde ikke forsvinder som en følge af overtagelsen.

De ansatte siger samtidig, at de vil "tage alle midler i brug."

I dag, den 31. marts, er der således varslet en sultestrejke på et døgn.

Det skriver www.economictimes.com

Neddrosling af produktionen

Frem til januar 2014 foregik produktionen i treholdsskift og med en produktion på 13 millioner telefoner per måned.

I dag arbejdes der kun i et skift og med en produktion på fire millioner enheder.

Det har gjort arbejdernes fagforening bekymret for, om folk kan beholde deres faste job, eller om de vil blive ansat på korte kontrakter efter overtagelsen.

For at støtte de strejkende arbejdere har de lokale myndigheder bedt Nokia om at stille økonomiske garantier for arbejdspladserne før skiftet til Microsoft.

Snydt på vægten

I tillæg til de ansattes protester anklager myndighederne i delstaten Tamil Nadu også Nokia for momssvindel i milliardklassen og stiller i den forbindelse andre krav om økonomisk godtgørelse.

Kravet lyder på på små tre milliarder kroner for at godkende skiftet fra Nokia til Microsoft.

Begrundelsen for momsbeskyldningerne er, at myndighederne mistænker Nokia for at have solgt telefoner, der er fremstillet på fabrikken i Indien, som produkter, der er fremstillet i andre regioner, for at spare momsen til de indiske myndigheder.

Det skriver Mobilsiden i Norge.

Momssagen skal for en delstatsdomstol den 1. april.

Nokia afviser alle anklager og siger, at beskyldningen er helt grundløs.

Der er gået mange måneder, siden Microsoft og Nokia første gang fortalte om deres bryllup, men købet mangler stadig godkendelse på flere store markeder, og det indiske sætter sig nu på tværs i den proces.

Læs også:

Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia

Microsoft køber Nokia

Nokias fald fra tinderne: Sådan mistede giganten grebet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil