Priskrig: Microsoft sænker priser på centrale produkter med op til 65 procent

En af Microsofts store konkurrenter har sænket priserne. Nu svarer Microsoft igen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft sænker priserne på selskabets mange Azure-cloud-tjenester, der spiller en central rolle i Microsofts fremtidige strategi med at få flyttet væsentlige dele af forretningen over i cloud-datacentre.

Du kan læse mere om Microsofts strategi og planer her: Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid

Microsoft konkurrerer på området ikke mindst med amerikanske Amazon Web Services, der i de senere år er buldret frem på cloud-markedet.

Sænkningen af priserne for Azure-løsningerne skyldes da også ifølge Microsoft, at selskabet vil matche Amazons priser for tilsvarende løsninger.

Amazon sænkede priserne for Amazon Web Services i sidste uge. Det samme gjorde den tredje store spiller på området, Google.

Det kan du læse mere om her: Google sænker priser på vigtige tjenester: Derfor er priserne for høje

Sænker med op til 35 procent

Microsoft sænker priserne på datahåndtering med op til 35 procent, mens storage-priserne sænkes med op til 65 procent.

Hertil kommer, at Microsoft vil indføre en ny region-baseret pris-struktur, hvor det bliver billigere, hvis man kan leve med, at ens data ikke håndteres i en bestemt region af verden.

Microsofts Azure-chef, Steve Martin, skriver i en blog-post, at Microsoft forpligter sig til altid at matche Amazons priser på de bredere services, de såkaldte commodity services.

Han skriver samtidig, at prisen selvfølgelig har betydning, men at innovation og kvalitet på sigt vil vise sig langt vigtigere end lave priser for de helt almindelige og mest udbredte 'flade' cloud-services.

Meldingen fra Microsoft kommer, netop som selskabet afvikler sin store udvikler-konference, Build, der finder sted i San Francisco.

Computerworld er med på Build-konferencen og rapporterer løbende i de kommende dage.

Læs også:

Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid

Microsofts tophemmelige datacenter: Her gemmer vi dine data

Google sænker priser på vigtige tjenester: Derfor er priserne for høje

Når du ruller cloud-løsningen ud: Disse ting skal du passe på

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

IT-Universitetet i København

IT-infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS