Priskrig: Microsoft sænker priser på centrale produkter med op til 65 procent

En af Microsofts store konkurrenter har sænket priserne. Nu svarer Microsoft igen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft sænker priserne på selskabets mange Azure-cloud-tjenester, der spiller en central rolle i Microsofts fremtidige strategi med at få flyttet væsentlige dele af forretningen over i cloud-datacentre.

Du kan læse mere om Microsofts strategi og planer her: Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid

Microsoft konkurrerer på området ikke mindst med amerikanske Amazon Web Services, der i de senere år er buldret frem på cloud-markedet.

Sænkningen af priserne for Azure-løsningerne skyldes da også ifølge Microsoft, at selskabet vil matche Amazons priser for tilsvarende løsninger.

Amazon sænkede priserne for Amazon Web Services i sidste uge. Det samme gjorde den tredje store spiller på området, Google.

Det kan du læse mere om her: Google sænker priser på vigtige tjenester: Derfor er priserne for høje

Sænker med op til 35 procent

Microsoft sænker priserne på datahåndtering med op til 35 procent, mens storage-priserne sænkes med op til 65 procent.

Hertil kommer, at Microsoft vil indføre en ny region-baseret pris-struktur, hvor det bliver billigere, hvis man kan leve med, at ens data ikke håndteres i en bestemt region af verden.

Microsofts Azure-chef, Steve Martin, skriver i en blog-post, at Microsoft forpligter sig til altid at matche Amazons priser på de bredere services, de såkaldte commodity services.

Han skriver samtidig, at prisen selvfølgelig har betydning, men at innovation og kvalitet på sigt vil vise sig langt vigtigere end lave priser for de helt almindelige og mest udbredte 'flade' cloud-services.

Meldingen fra Microsoft kommer, netop som selskabet afvikler sin store udvikler-konference, Build, der finder sted i San Francisco.

Computerworld er med på Build-konferencen og rapporterer løbende i de kommende dage.

Læs også:

Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid

Microsofts tophemmelige datacenter: Her gemmer vi dine data

Google sænker priser på vigtige tjenester: Derfor er priserne for høje

Når du ruller cloud-løsningen ud: Disse ting skal du passe på

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird