Anklage: Soldater snød med kodeord til it-system

To danske soldater anklages for at fuppe sig til ekstra løn via snyd med password.

Artikel top billede

To nu tidligere forsvars-ansatte, der var udsendt til NATOs hovedkvarter i Stettin i Polen, er i retten i Glostrup tiltalt for bedrageri mod forsvaret.

Det skriver berlingske.dk.

Regnskabsføreren og kontorhjælperen brugte, ifølge anklageren, chefers it-kode til at godkende udbetaling af overarbejde til sig selv.

Det drejer sig om henholdsvis 218.000 kroner og 245.000 kroner.

Julegløgg-arrangement

Desuden er regnskabsføreren tiltalt for pligtforsømmelse efter militær straffelov, fordi han i strid med de faktiske forhold udfærdigede et bilag om udbetaling af 3.500 zloty, svarende til godt 6.000 kroner i dagens kurs, til sin hustru, skriver berlingske.dk.

Faktisk var bilaget lavet til et julegløgg-arrangement, men dækkede reelt over aflønning til af hjælpere, herunder en kok på barselsorlov, som ikke måtte modtage en sådan aflønning.

Ifølge anklageskriftet havde de to tiltalte "på ukendt vis" skaffet sig adgang til de to chefers koder til forsvarets Demars-system.

Anklageren kræver fængselsstraffe til de to.

I december 2013 fik en major en fængselsstraf for bedrageri. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S