Anklage: Soldater snød med kodeord til it-system

To danske soldater anklages for at fuppe sig til ekstra løn via snyd med password.

Artikel top billede

To nu tidligere forsvars-ansatte, der var udsendt til NATOs hovedkvarter i Stettin i Polen, er i retten i Glostrup tiltalt for bedrageri mod forsvaret.

Det skriver berlingske.dk.

Regnskabsføreren og kontorhjælperen brugte, ifølge anklageren, chefers it-kode til at godkende udbetaling af overarbejde til sig selv.

Det drejer sig om henholdsvis 218.000 kroner og 245.000 kroner.

Julegløgg-arrangement

Desuden er regnskabsføreren tiltalt for pligtforsømmelse efter militær straffelov, fordi han i strid med de faktiske forhold udfærdigede et bilag om udbetaling af 3.500 zloty, svarende til godt 6.000 kroner i dagens kurs, til sin hustru, skriver berlingske.dk.

Faktisk var bilaget lavet til et julegløgg-arrangement, men dækkede reelt over aflønning til af hjælpere, herunder en kok på barselsorlov, som ikke måtte modtage en sådan aflønning.

Ifølge anklageskriftet havde de to tiltalte "på ukendt vis" skaffet sig adgang til de to chefers koder til forsvarets Demars-system.

Anklageren kræver fængselsstraffe til de to.

I december 2013 fik en major en fængselsstraf for bedrageri. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen