Anklage: Soldater snød med kodeord til it-system

To danske soldater anklages for at fuppe sig til ekstra løn via snyd med password.

Artikel top billede

To nu tidligere forsvars-ansatte, der var udsendt til NATOs hovedkvarter i Stettin i Polen, er i retten i Glostrup tiltalt for bedrageri mod forsvaret.

Det skriver berlingske.dk.

Regnskabsføreren og kontorhjælperen brugte, ifølge anklageren, chefers it-kode til at godkende udbetaling af overarbejde til sig selv.

Det drejer sig om henholdsvis 218.000 kroner og 245.000 kroner.

Julegløgg-arrangement

Desuden er regnskabsføreren tiltalt for pligtforsømmelse efter militær straffelov, fordi han i strid med de faktiske forhold udfærdigede et bilag om udbetaling af 3.500 zloty, svarende til godt 6.000 kroner i dagens kurs, til sin hustru, skriver berlingske.dk.

Faktisk var bilaget lavet til et julegløgg-arrangement, men dækkede reelt over aflønning til af hjælpere, herunder en kok på barselsorlov, som ikke måtte modtage en sådan aflønning.

Ifølge anklageskriftet havde de to tiltalte "på ukendt vis" skaffet sig adgang til de to chefers koder til forsvarets Demars-system.

Anklageren kræver fængselsstraffe til de to.

I december 2013 fik en major en fængselsstraf for bedrageri. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job