Berømt udvikler sat på porten af Linus Torvalds: Må ikke kode Linux mere

Linus Torvalds udelukker velanskrevet udvikler fra at arbejde mere med Linux-kernen. Se her, hvad der er gået galt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Utilfredshed med nogle af de helt basale dele af open source-styresystemet Linux har fået Linux-bagmand Linus Torvalds til at udelukke den ellers fremtrædende Linux-udvikler og Red Hat-mand Kay Sievers fra at arbejde mere med Linux-kernen-

Kay Sievers er specialist i systemd, der er et system management framework til Linux-systemet.

Systemd-frameworket kører i adskillige af de store Linux-distributioner, blandt andet i de to måske største enterprise-distributioner, Red Hat og Suse, ligesom frameworket vil blive indarbejdet i fremtidige udgaver af Ubuntu.

Linus Torvalds besluttede at udelukke Kay Sievers fra fremtidig arbejde med Linux-kernen, fordi Sievers efter Torvalds mening ikke er gået i gang med at løse et problem, der har fået Systemd til at 'interagere med Linux-kernen på negative måder," som det hedder.

Blandt andet har kommandoen 'debug' tændt for både basis-kernens og Systemd's debugging på samme tid.

Det har fået Linus Torvalds til at skælde ud på Kay Sievers på en mailing liste.

"Jeg er dødtræt af, at du ikke løser problemerne i den kode, som du har skrevet, hvilket betyder, at kernen er nødt til at indrette sig efter de problemer, som du har skabt," skriver han.

Ifølge Linus Torvalds har "det stået på i årevis."

Han vil derfor afvise patches fra Kay Sievers, indtil der er blevet ryddet op.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S