Microsoft klar med nye regler: Vil blokere for denne software

Adware skal ikke længere kunne ødelægge brugeroplevelsen i Windows, meddeler Microsoft, der nu er klar til at blokere for reklame-software, hvis det ikke lever op til nye regler.

Artikel top billede

Microsoft har givet software-udviklerne tre måneder til at få deres løsninger til at komme i overensstemmelse for nye regler for, hvordan adware må fungere i Windows - og ellers bliver softwaren simpelthen blokeret af Windows' sikkerhedsløsninger.

Det fremgår af et blogindlæg fra softwaregiganten.

"Programmer, der promoverer et produkt eller en service uden for deres eget program, kan forstyrre din computer-oplevelse. Du skal have et klart valg og kontrol, når du installerer programmer, der åbner reklamer," skriver Microsoft.

De nye regler fra Microsofts side er blandt andet, at det skal være meget tydeligt, hvordan man lukker for reklamen, og at det skal fremgå tydeligt, hvilket program der åbnede for reklamen.

Og selve programmerne, der bringer reklamerne ind på brugernes maskiner, skal følge standard-metoden til afinstallering, skriver Microsoft videre.

"Det er vigitgt, at både udviklerne og vores kunder forstår dette kriterium."

Har tre måneder

Microsofts definition på adware lyder, at det er software, der kører på brugerens maskine og reklamerer for andre produkter eller services end programmet selv.

"Mange programmer bruger reklamer som en slags betaling for programmet, og det er også en helt acceptabel praksis."

"Vi er mere bekymrede over de reklamer, der forstyrrer vores kunders Windows-oplevelse uden at give dem et valg eller kontrol over det."

Og Microsoft går skridtet videre end bare at fremlægge de nye kriterier for, hvad adware er, og hvordan det må fungere på Windows.

Hvis udviklerne ikke følger de nye regler, bliver softwaren simpelthen blokeret, meddeler Microsoft, der her ridser forskellen på den gamle og den nye metode op.

"Når vores sikkerhedsprodukter i dag opdager, at et program er adware, advares brugerne og får en anbefalet handling. Hvis de ikke reagerer, vil sikkerhedsproduktet lade adwaren køre, indtil brugeren træffer et valg."

"Når et af vores produkter nu opdager adware, vil det med det samme stoppe programmet, og brugeren vil blive orienteret. Brugeren har så mulighed for at gendanne programmet, hvis de ønsker det."

Microsoft skriver, at de nye adware-kriterier træder i kraft den 1. juli, hvilket betyder, at udviklerne har tre måneder til at bringe deres software i overensstemmelse med de nye regler.

Læs mere om adware-ændringer på Microsofts hjemmeside.

Læs også:

Bloatware: Er det glimrende apps eller en pestilens for dig?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect