Nets' guldæg stormer frem: Nyt rekordoverskud

En Nets-ejet it-virksomhed har nået et nyt højdepunkt. Den prisvindende komet lander nyt rekordoverskud.

Artikel top billede

Direktør Henrik Andersen har været med helt fra start, da e-boks gik i luften med KMD, PBS og Post Danmark i ryggen.

Danske e-boks, der i dag anvendes af omkring fire millioner danskere og er delvist ejet af Nets, lander et nyt rekordregnskab.

I forhold til året før er overskuddet 30 millioner kroner mod 28 millioner kroner.

Også omsætningen er steget fra 101 millioner kroner til 107 millioner kroner.

Samtidig har virksomheden netop vundet en spændende ordre i Norge, som man forventer sig meget af.

Født af giganter

Ud over Nets ejer også Posten en del af nichevirksomheden.

Hele historien om e-boks, der har vundet flere priser som bedste it-virksomhed igennem årene, kan du læse om her.

Ideen blev født i en såkaldt idépostkasse og i starten stod KMD, PBS, der i dag kendes som Nets, og Post Danmark, der også har skiftet navn, bag.

Afgående direktør Lars Monrad-Gylling kaldte det i 2001 den bedste idé, han havde set - og ti minutter efter var man i gang.

Læs historien her.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S